Artykuły

Ajurwedyjski sposób na zwiększenie własnej efektywności

Wiele osób z pewnością zastanawia się jak poprawić swoje samopoczucie, być bardziej efektywnym oraz żyć w zgodzie z otaczającym nas światem. Wartym spróbowania oraz wdrożenia do swojego życia jest tak zwana ajurweda. Na czym polega? Jakie są podstawy, o których należy wiedzieć? Postaram się odpowiedzieć na te pytania w poniższym tekście.

Życie we właściwym rytmie – ajurwedyjski sposób na harmonię

ajurwedyjski porządek dniaAjurweda jest holistycznym podejściem do medyny i człowieka, wywodzącym się z Indii. Jej powstanie datuje się na okolice 1500 roku przed naszą erą. Ajurweda, podobnie jak joga, opiera się na życiu w harmonii i zgodzie z własnym ciałem, duchem oraz otaczającym nas światem. Według jej zasad ważny jest przede wszystkim ajurwedyjski porządek dnia, czyli tak zwana dinacharya. Ustalenie sobie dobowego rytmu dnia pozwala na wykorzystanie go w pełni tak, abyśmy przez cały czas pozostawali możliwie najbardziej efektywni. Oprócz tego, dzięki temu zyskujemy bardziej regenerujący oraz spokojny sen, dzięki któremu należycie wypoczniemy i obudzimy się z ogromną energią do działania następnego dnia. W ajurwedyjskim biorytmie istotne jest to, aby budzić się wcześnie, o stałej porze, następnie wykonać swoją poranną rutynę. Warto również wprowadzić do naszego życia poranną aktywność fizyczną, na przykład jogę. Poza tym, ważne jest, aby spożywać posiłki w podobnych godzinach każdego dnia, przygotowywać się odpowiednio do snu i zasypiać również o tych samych porach. Dzięki tym prostym zasadom żyjemy w zgodzie ze sobą oraz naturą.

Ajurweda to sposób na życie dla coraz większego grona osób. Wielu z nich odkryło ją przez przypadek, spróbowało takiego życia i postanowiło żyć tak dalej. Zachowanie ajurwedyjskiego biorytmu pozwala bowiem na efektywne wykorzystywanie każdego dnia, wysypianie się, co daje nam w rezultacie lepsze zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne.