Artykuły

Badanie wariogafem w Łodzi i nie tylko

Category: Usługi

Tuż przed drugą wojną światu został przedstawiony ludzkości nowy wynalazek noszący dość interesującą nazwę wykrywacza kłamstw. Do tej pory patent ten został określony czymś co znacznie wpłynęło na życie ludzi, choć tak naprawdę nie ma mierzalnych dowodów na jego skuteczność.

Jak działa badanie wariografem?

Badanie wariografem w ŁodziPomimo braku udowodnionej skuteczności, wykrywacz kłamstw często i chętnie używany jest do naprawdę przeróżnych celów w Polsce, jak i na całym świecie. Punkty badań korzystających z detektora kłamstw rozlokowane są w każdym większym mieście naszego kraju. Począwszy od Poznania, Warszawy, Gdańska, dostępne jest również badanie wariografem w Łodzi. Chętnie korzystają z niego osoby prywatne, policja czy też (o dziwo!) firmy rekrutujące pracowników. Urządzenie działa na podstawie odruchów fizjologicznych człowieka, których w żaden sposób nie da się zamaskować i są całkowicie od nas niezależne. W stosunku od potrzeby, specyfiki i celu, osobie badanej zadawane są specjalnie skonstruowane pytania, które odpowiedzi brzmią jednoznacznie tak lub nie. Tak naprawdę, wykrywacz kłamstw mierzy bardzo podstawowe bodźce, dzięki ciśnieniomierzu wskazuje na zmiany w pulsie i ciśnieniu krwi, przy pomocy gumowych pasów umieszczonych na klatce piersiowej umożliwia obserwacje tępa oddechu, a metalowe nasadki przymocowane do pleców monitorują potliwość. Każdy pomiar zapisywany jest na komputerze, który odpowiednio przetwarza rejestrowane dane i pozwala z nich wysnuć bezsporne wnioski.

Kłamstwo jest sprzeczne z naturą każdego człowieka, dlatego kiedy się jego dopuszczamy nasze ciało to bezsprzecznie zdradza. Mimo, że podczas badań o charakterze kryminalnym wyniki nie są brane pod uwagę przez sąd  jako wiarygodne dowody, to zwolennicy tej metody wykrywania kłamstw określają skuteczność urządzenia na blisko 90 procent.