Artykuły

Chrom podstawą karoserii

Category: Przemysł

Samochody to pasja niezliczonych rzeszy mężczyzn oraz trochę tylko mniej licznej grupy kobiet. Te wspaniałe maszyny od momentu ich wynalezienia, pociągnęły za sobą niezmierzone ilości fanatyków i pasjonatów, czemu trudno się dziwić, patrząc na te zapierające dech w piersi tworzy ludzkiej myśli technicznej i estetycznej.

Chromowana dusza kierowcy

chromowanie ochronnePodziwiając piękno samochodów i rozmaitych dwuśladów, można wpaść w zachwyt i zadumę nad ludzką pomysłowością i zdolnościom rzemieślniczym, które doprowadziły do powstania tak zatrważająco pięknych tworów. Na przestrzeni lat motoryzacja zmieniła się nie do poznania, ale jednak jej duch dokonał niemożliwego i przy ogromie przekształceń pojazdów, on pozostał bez zmian, dziki, nieujarzmiony i wolny. Wsiadając za kółko wymarzonego samochodu, możemy wciąż poczuć duszę pierwszych automobilistów, którzy niejednokrotnie za chęć poczucia wiatru we włosach, musieli zapłacić życiem. Dziś technologia pozwoliła na rozwój bezpiecznych pojazdów, w których jedynym zagrożeniem jest ludzka głupota i nieodpowiedzialność, a nie jak niegdyś, niedopracowanie techniczne. Myśląc o klasycznej motoryzacji nierzadko mamy przed oczami jeden metal, chrom. Ten świecący surowiec zostaje połączony z częściami karoserii w procesie określanym jako chromowanie ochronne, które jest jedną z metod galwanizacji metali. Dzięki tej czynności stalowe części stają się odporne na korozję i po wypolerowaniu, wyglądają oszałamiająco, cóż może się bowiem równać z widokiem chromowanych zderzaków mustanga o poranku, w świetle wschodzącego słońca. 

Motoryzacja wciąż się rozwija, a technologia prze do przodu, pozwalając na coraz to bardziej zaawansowane techniki wprawiania kół w ruch. Samochód może mieć rozmaite zastosowanie, ale prawdziwy maniak czterech kółek wie, że powstały one dla zasklepienia otchłani w duszach niespełnionych podróżników i obieżyświatów.