Artykuły

Czym są siłowniki pneumatyczne?

Category: Przemysł

Przy obecnym rozwoju technologi coraz więcej przedsiębiorstw rozwija swoje maszyny modernizując je w coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. W wielu maszynach przemysłowych coraz częściej spotykane są różnego rodzaju siłowniki współpracujące z automatycznymi systemami sterowniczymi. To dzięki siłownikom pneumatycznym wiele procesów przemysłowych odbywa się zgodnie z planem produkcyjnym. 

Opis oraz budowa siłownika pneumatycznego

siłowniki pneumatyczneWszelkiego rodzaju urządzenia mechaniczne, które są zdolne zmienić ciśnienie powietrza lub inny zawarty w nich gaz na odpowiedni ruch związany z przemieszczeniem elementów o osi podłużnej lub własnej osi nazywane są siłownikami pneumatycznymi. Ruch siłownika zostaje wywołany po przez doprowadzenie gazu o wyższym ciśnieniu niż ciśnienie atmosferyczne do odpowiedniej komory. Spowoduje to przemieszczenie się całego trzpienia siłownika. Natomiast to spowoduje uniesienie się końcówki roboczej. Po budowie siłownika jesteśmy w stanie zweryfikować czy przemieszczenie się trzpienia będzie wzdłużne lub kątowe oraz czy po odłączeniu ciągłego dopływu gazu trzpień opadnie lub pozostanie w pozycji wychylonej.  Siłowniki pneumatyczne posiadają bardzo prostą budowę. Składają się z komory głównej podzielonej na dwie części. Pierwszą z nich jest komora ciśnieniowa do której wtłaczany jest gaz oraz komorę bez ciśnieniową w której montowane są sprężyny odpowiedzialne za powrót trzpienia do pozycji wyjściowej oraz regulację jego położenia. Ostatnim elementem budowy jest sam trzpień wyposażany w różne końcówki.

Podsumowując siłowniki pneumatyczne wykorzystywane są z powodzeniem w wielu gałęziach przemysłu. Zaczynając od przedsiębiorstw przetwórczych a na firmach zajmujących się technologią wtrysku kończąc. Bez wykorzystywania tych mechanizmów wiele dzisiejszych maszyn oraz urządzeń nie byłoby w stanie normalnie funkcjonować.