Artykuły

  • Główna
  • Artykuły
  • Donice, kosze, ławki betonowe – co jest ważne przy urządzaniu przestrzeń?
ławka parkowa betonowa

Donice, kosze, ławki betonowe – co jest ważne przy urządzaniu przestrzeń?

Category: Dom i ogród

Przestrzeń miejska musi być funkcjonalna i estetycznie zaprojektowana. To z pewnością konieczny warunek, żeby mieszkańcom dobrze się żyło, a turyści chcieli odwiedzać dane miasto i wracać do niego jak najczęściej.

Ławka parkowa dobrana do stylu

ławka parkowa betonowaNa pewno każdy zwrócił uwagę jak chętniej mieszkańcy korzystają z deptaków, parków, gdy zostały dobrze zaprojektowane i urządzone. Dlatego właśnie, mała architektura miejska nie powinna być traktowana po macoszemu. Jak więc ja urządzić, aby mieszkańcy rzeczywiście z niej korzystali? Nie jest problemem nakupowanie sprzętu, ławek, barierek. Trzeba to zrobić rozsądnie i z głową, tak aby jak najlepiej służyło i cieszyło oko. Dajmy na to, taka płyta tarasowa – jeśli przestrzeń ma służyć dzieciom, zadbajmy o wybór jak najlepszej płyty, zrezygnujmy z wzorów ażurowych i płyty dzielonej. Powinna ona być zwarta, możliwe jak najmniej śliska, tak aby bawiące się na niej dzieci były bezpieczne. Duże donice wyglądają świetnie i warto postawić na taki akcent, ale też pamiętajmy, żeby odpowiednio przemyśleć miejsce ich ustawienia. Tak, aby dobrze wkomponowały się w krajobraz, a jednocześnie dodawały miejscu charakteru. Mogą to być nowoczesne donice, mogą być stylizowane na stare. Ważne, aby były spójnie dobrane do innych elementów przestrzeni miejskiej – ławka parkowa wykonana z betonu powinna być dobrana w takim samym stylu, podobnie kosze na śmieci i barierki oraz tablice informacyjne. Tylko taki spójny projekt tworzy ciekawy krajobraz miejski i przypadnie do gustu mieszkańcom i turystom.

Warto zrobić ankietę wśród mieszkańców i dowiedzieć się, jakie elementy krajobrazu szczególnie im się nie podobają, jak widzą swoje miasto, co chcieliby zmienić, co im się podoba, gdy odwiedzają inne miasta. Być może pozwoli to wyłowić ciekawe opinie i nadać jakiś spójna treść projektowi.

LEAVE A REPLY