Artykuły

Doświadczony asystent dla seniora

Category: Usługi

W związku z problemem starzejącego się społeczeństwa obserwujemy coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych asystentów i opiekunów. Są to zawody do wykonywania których potrzebne są specjalne predyspozycje, bowiem ze względu na charakter pracy nie każdy się do tego nadaje. Należy przede wszystkim być cierpliwym, empatycznym i wyrozumiałym.

Cechy profesjonalnego asystenta

asystent osoby starszejOsoby starze, szczególnie te schorowane czy niepełnosprawne mają swoje przyzwyczajenia i nawyki. Dlatego też praca z nimi nie należy do najłatwiejszych. Aby z nimi pracować należy być bardzo spokojnym i opanowanym, posiąść odpowiednią wiedzę i umiejętności. Trzeba nauczyć się ich rozumieć i patrzeć na świat z ich punktu widzenia. Poza tym przydatna jest podstawowa wiedza medyczna, chociażby po to aby podać leki czy w razie potrzeby odpowiednio zareagować na problemy zdrowotne podopiecznego. W zamian za dobroć i zrozumienie można zyskać szczerą sympatię i bezwarunkowe oddanie. Należy pamiętać iż osoby te często bardzo wiele przeszły i należy im się wyrozumiałość i szacunek. Już samo to, że są skazane na opiekę osób trzecich nie stanowi dla nich sytuacji komfortowej. Ale czasami nie ma innego wyjścia, rodzina czy osoby bliskie nie mogą zrezygnować z pracy zawodowej i poświęcić się opiece nad rodzicem czy dziadkiem. Dlatego pomoc wykwalifikowanych i oddanych pracy osób jest niezbędnym i często jedynym rozwiązaniem. Dlatego najlepszym rozwiązaniem może się okazać asystent osoby starszej,   szczególnie wówczas gdy osoba ta nie chce skorzystać z opieki oferowanej przez instytucje do tego powołane.

Myślę więc, że nie ma potrzeby przekonywania nikogo do tego iż asystent osoby starszej to zawód przyszłości. Jeżeli więc ktoś ma odpowiednie predyspozycje i czuje się na siłach warto spróbować  być może odnajdzie się w tej roli. Po zdobyciu odpowiednich uprawnień z łatwością znajdzie pracę jeśli nie w kraju to za granicą.