Artykuły

Duże okna – jak dopasować odpowiednie firany

Category: Wnętrza

Wybór odpowiedniej firanki wcale nie jest takim łatwym zadaniem. Nie tylko z powodu tego, że w sklepach jest bardzo szeroki asortyment produktów tego typu, ale również ciężko jest dopasować firany do danego wnętrza – na przykład do salonu, pokoju młodzieżowego czy sypialni. Ważną rolę odgrywa także wielkość i kształt okien.

Jak dopasować firanki do dużych okien?

firany na duże oknaDuże okna rządzą się swoimi prawami – należy do nich dobrać odpowiednie firanki i zasłony, tak aby nie przesadzić z efektem oraz nie przyćmić za bardzo ich uroku. Dodatkowo firany na duże okna powinny być jednocześnie dość zasłaniające, ale nie przytłaczające – aby uzyskać taki efekt niezbędne jest przejrzenie wielu wzorów i faktur firanek, a czasami również pomocne jest poradzenie się w tej kwestii sprzedawcy oraz zapytanie go o radę. Według klientów oraz osób zajmujących się sprzedażą firanek najlepsze firany na duże okna to takie, które można dowolnie zasuwać bądź spinać – na przykład w momencie w którym zależy komuś na wpuszczenie większej ilości światła do pomieszczenia, aniżeli na codzień. Pomocne w tej kwestii są ozdobne spinki, które można kupić w większości sklepów z dodatkami do domów bądź w sklepie zajmującym się dystrybucją firanek. Warto pamiętać, że dobrze dobrana firanka jest jednocześnie ozdobą pomieszczenia – nie warto więc jej wybierać na „chybił trafił”, tylko zastanowić się jaki wzór czy kolor pasuje do danego wnętrza i w ten sposób dokonać najbardziej optymalnego wyboru.

Nie można zapominać, że nie tylko dobra marka i materiał z którego została wykonana firanka jest bardzo ważne. Bardzo ważnym aspektem jest także odpowiednia konserwacja firanek – zarówno odpowiednie pranie oraz suszenie, jak również używanie specjalistycznych preparatów w tym celu.