Artykuły

Ekonomiczne grzanie pompą ciepła

Category: Dom i ogród

 

Poszukiwanie oszczędności w utrzymaniu domu skłania do przemyśleń w temacie ogrzewania. To właśnie ogrzewanie budynku stanowi o kosztach jego użytkowania. Dlatego tak ważna jest skuteczna termoizolacja oraz wydajny i ekonomiczny sposób jego ogrzewania. Do najtańszych w eksploatacji rozwiązań należy ogrzewanie pompą ciepła, na co decyduje się znaczna część inwestorów.

Podstawowe rodzaje pomp ciepła

powietrzna pompa ciepłaBudując dom już na wstępie warto zastanowić się nad sposobem jego ogrzewania. Na etapie projektu najlepiej bowiem zaplanować potrzebne instalacje i wprowadzić w życie najlepsze i najbardziej opłacalne rozwiązania. Nieco mniejsze pole do popisu mamy podczas remontu już istniejącego budynku, jednak i wtedy warto rozważyć wszelkie możliwe opcje ekonomicznych sposobów ogrzewania, ponieważ wybór instalacji grzewczej jest wyborem na wiele kolejnych lat. Ogrzewanie za pomocą pompy ciepła jest prawdopodobnie jednym z najtańszych pod względem eksploatacji rozwiązań, a opłaca się jeszcze bardziej, kiedy dołożymy do tego kolektory słoneczne. Pompa ciepła sama w sobie ciepła nie wytwarza. Pomaga natomiast zamienić energię cieplną pobieraną z dolnego źródła na taką, którą można wykorzystać do ogrzania budynku. Bardzo wydajna powietrzna pompa ciepła, najtańsza w instalacji, pobiera energię cieplną z powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że jej wydajność spada wraz ze spadkiem temperatury. Jeśli temperatura spada zbyt nisko, wtedy pompa pobiera więcej energii elektrycznej, mimo tego może być w dalszym ciągu jedynym źródłem ogrzewania w domu. Pompy czerpiące ciepło z gruntu to pompy gruntowe. Tutaj wyróżniamy dwa typy instalacji. Pompy te mogą posiadać kolektory poziome (opcja tańsza) lub sondy pionowe (opcja droższa). Sondy pionowe to rozwiązanie najbardziej wydajne, jednak za wykopy na głębokość kilkudziesięciu metrów trzeba słono zapłacić.

Najmniej rozpowszechnionym sposobem jest ogrzewanie pompą czerpiącą ciepło z cieków wodnych. Rozwiązanie to ma pewne wady. Przede wszystkim jakość wody bezpośrednio wpływa na bezawaryjną pracę instalacji. Poza tym niewiele jest działek dysponujących ciekami wodnymi, które można w ten sposób wykorzystać.