Artykuły

Elastyczność i wytrzymałość silikonu litego rolowanego

Category: Przemysł

Trudno szukać tworzywa sztucznego o równie wszechstronnym zastosowaniu, jakim jest silikon. Ze względu na unikalne właściwości izolacyjne oraz wytrzymałość na działanie wysokich temperatur, tworzywo to wykorzystywane jest w przemyśle i usługach. Co wiemy o tworzywie silikonowym litym, będącym jednym z odmian tworzywa silikonowego?

Użyteczność silikonu litego w formie rolek

silikon lity w rolkachGłówną właściwością tworzywa silikonowego litego, zwanego też gumą silikonową, jest wytrzymałość i elastyczność. Jest to materiał odporny na uszkodzenia, rozciąganie czy działanie wysokiej temperatury, zarówno stałej, jak i zmiennej. Zakres wytrzymałości silikonu litego na temperaturę mieści się bowiem w granicach od -60 do +230 stopni Celsjusza, a więc tolerancja cieplna tego rodzaju tworzywa jest ogromna. Jest to również materiał sztuczny chemicznie obojętny, a więc nie wchodzi w interakcje z innymi tworzywami. Forma długich i szerokich rolek doskonale sprawdza się, gdy tworzywo potrzebne jest do prac remontowych czy budowlanych. Silikon lity w rolkach dostępny jest w różnych opcjach grubości, najczęściej stosowane są  maty o grubości od 0,5 do 10 mm. Jeżeli silikon ma pełnić rolę podkładu do dużych powierzchni w pracach produkcyjnych, mamy opcję maszynowego wykrojenia niezbędnej długości. Rolowana forma zapewnia dostarczenie większej ilości materiału silikonowego bez konieczności organizacji dodatkowego miejsca na ewentualne przechowanie. 

Niełatwo wyobrazić sobie dzisiejszy przemysł bez możliwości zastosowania tworzyw sztucznych, między innymi – silikonowych. Budownictwo, przemysł ciężki i lekki, medycyna – te i wiele innych gałęzi ludzkiej działalności korzystają z dobrodziejstw materiałów sztucznych, a zapotrzebowanie na nie i możliwości ich wykorzystania stale zwiększają się.