Artykuły

  • Główna
  • Artykuły
  • Funkcje kominów wentylacyjnych w chlewni – najlepsze i solidne kominy

Funkcje kominów wentylacyjnych w chlewni – najlepsze i solidne kominy

Category: Rolnictwo

Kominy wentylacyjne wykorzystywane są przede wszystkim w budynkach inwentarskich. Mogą to być kominy do takich budynków jak chlewnie, ale również mogą to być kominy do obory dla krów czy do kurnika. W każdym przypadku wybór odpowiedniego komina wentylacyjnego jest bardzo ważne i będzie rzutował na wynikach całej hodowli inwentarza.

Montaż kominów wentylacyjnych w budynkach inwentarskich

solidne kominy wentylacyjne do chlewniWysokość komina wentylacyjnego to zazwyczaj 1m. Najlepszym miejscem do zamontowania komina wentylacyjnego jest kalenica, czyli szczyt dachu. To właśnie tam zbiera się najwięcej ciepła, dlatego wentylacja musi być wzmożona w tym miejscu. Do kompletu z kominem wentylacyjnym dodawane są zazwyczaj przepustnice dachowe i płyty dachowe. Dzięki nim montaż komina jest znacznie łatwiejszy. Instalując komin wentylacyjny w dachu, warto zastosować przedłużkę kominową, którą można dodatkowo kupić w wielu sklepach – również przez internet. Kominy wykonywane są najczęściej z wysokiej jakości tworzywa sztucznego ABS. Grubość komina to zazwyczaj 30 mm. Tego typu solidne kominy wentylacyjne do chlewni zaopatrzone są dodatkowo w piankę poliuretanową – jest to doskonały materiał izolacyjny. Kominy odporne są nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale też na promieniowanie UV, dzięki czemu cechuje je wysoka żywotność. Kominy wentylacyjne działają na zasadzie wentylacji grawitacyjnej albo wentylacji wymuszonej. W wentylacji wymuszonej stosuje się specjalne wentylatory kominowe. W zestawie z kominek wentylacyjnym znajdują się też takie elementy jak dyfuzor prosty, płyta dachowa zewnętrzna i płyta sufitowa wewnętrzna. Instalacja komina nie jest skomplikowana.

Duże chlewnie powinny posiadać co najmniej kilka kominów, które spełniają też funkcje wentylacyjne. Na rynku jest wiele kominów do wyboru – wykonanych z różnych materiałów.