Co to jest sonda lambda?

Egzamin na prawo jazdy jest bardzo ważny dla każdego kto chce, lubi jeździć samochodem, motocyklem. Udało mi się zdać testy i jazdę po mieście za pierwszym razem. Jestem bardzo dumny z siebie i bardzo zadowolony. Mam uzbieraną pewna kwotę na mój pierwszy samochód, rodzice i dziadkowie obiecali mi się dołożyć.

Wymiana sondy lambdy w moim samochodzie

odpowiednia tulejka do sondy lambdaPo kilku dniach oglądania samochodów, radzeniu się zaprzyjaźnionych mechaników i przyjaciół znalazłem idealny samochód dla siebie. Pojechałem z rodzicami go kupić. Byłem naprawdę bardzo podekscytowany tym faktem. Samochód był mojej ulubionej marki, w dobrym stanie i cena była konkurencyjna. Kupiłem go i zostałem właścicielem. Bardzo lubiłem nim podróżować. Niestety po trzech miesiącach miałem problem z zapłonem a praca silnika była nieregularna. Pojechałem do mechanika i okazało się, że musi być wymieniony jeden element. Elementem do wymiany była sonda a właściwie odpowiednia tulejka do sondy lambda. Mechanik obiecał,że sprowadzi ją z giełdy części samochodowych. To była delikatna naprawa. Bowiem nieprawidłowe działanie sondy przekłada się na niewłaściwe proporcje mieszanki paliwowo-powietrznej. Zbyt uboga mieszanka to gwarancja spadku mocy silnika, natomiast jej nadmiernie bogaty skład skutkuje zniszczeniem katalizatora. Zniszczenie katalizatora to już podobna bardzo  poważne uszkodzenie. Na szczęście tulejka do sondy została wymieniona na odpowiednią i znów mogłem jeździć moim samochodem.

Mechanik mi powiedział, że dłuższa jazda z uszkodzoną sondą może powodować stopniową destrukcję warstwy aktywnej katalizatora, a w końcu całkowitą utratę zdolności do oczyszczania spalin. Koszt wymiany sondy lambda jest niewielki w porównaniu z kosztami zakupu i montażu nowego katalizatora.