Kruszywa do ogrodu

Keramzyt jest wszechstronnym materiałem i oferuje wiele możliwości zastosowania w ogrodnictwie i uprawie doniczkowej. Może być stosowany jako materiał drenażowy, spulchniający i ściółkowy. Jednocześnie materiał ten jest nieszkodliwy dla roślin i środowiska oraz stosunkowo niedrogi. Dowiedz się więcej o możliwościach keramzytu i sposobach jego wykorzystania w ogrodnictwie.

Popularne materiały do ogrodów

paczka keramzytu ogrodniczegoKeramzyt dla ogrodnictwa ma postać okrągłych lub owalnych ziaren o różnych rozmiarach. Najdrobniejsze ziarna mają średnicę 5 mm, podczas gdy najgrubsze ziarna mają średnicę 2 cm. W zależności od wymagań można wybrać odpowiedni rozmiar keramzytu. Chociaż dopiero niedawno zaczęto ją stosować w ogrodnictwie, już  jedna paczka keramzytu ogrodniczego, niesie ze sobą szereg pozytywnych aspektów stosowania, przez co otrzymał on duże wsparcie. Jest to materiał wszechstronny. Uzyskuje się go poprzez wypalanie naturalnej gliny w piecu obrotowym w temperaturze około 1150°C. Jest to zatem bardzo twardy materiał. Jest również chemicznie obojętny (nie zmienia pH gleby, gdy jest stosowany w glebie ogrodowej), nierozpuszczalny w wodzie, nie wymywa się i pochłania bardzo mało wody. Obecnie istnieje naprawdę niewiele materiałów tego rodzaju, które są całkowicie obojętne dla środowiska. Keramzyt jest całkowicie odporny na szkodniki, grzyby i zmniejsza ryzyko infekcji roślin. Jest więc materiałem bardzo trwałym i (co ważniejsze) nie traci swoich właściwości wraz z upływem czasu. Przyczynia się to do możliwości długotrwałego użytkowania lub możliwości wielokrotnego używania tej samej keramzytu do różnych celów ogrodniczych.

Ze względu na te właściwości keramzyt jest szeroko stosowany w ogrodnictwie, zwłaszcza jako materiał drenażowy, spulchniający i izolujący. Zapewnia również doskonałe napowietrzenie gleby i pomaga dostarczać tlen do korzeni roślin. Za stosowaniem keramzytu w ogrodnictwie przemawia także inna bardzo ważna właściwość. Ekspandowana glina jest bardzo tanim materiałem. Jest to bardzo ważne, ponieważ w ogrodnictwie często stosuje się ją w dużych ilościach.