Czym jest mandala i co symbolizuje?

Indie to kraj, z którego pochodzi wiele symbolicznych przedmiotów, a jeden z nich to mandala. Można ją spotkać w krajach całego świata, w tym również w Polsce. Czym jest i co symbolizuje? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule. Zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.

Mandala – to warto wiedzieć

kwiaty malarstwo akryloweZarówno w hinduizmie, jak i buddyzmie, krąg jest symbolem wszechświata. Wykorzystuje się go w różnorodnych rytuałach, służących kształtowaniu wewnętrznej duchowości. W Indiach, wśród mnichów buddyjskich, w celach medytacyjnych, stosowane są właśnie mandale znaczenie tych przedmiotó jest symboliczne i wskazuje na harmonię pomiędzy człowiekiem a światem zewnętrznym. Mandale są z reguły tworzone na planie koła, w który jest wpisana złożona struktura symboli oraz znaków. Nierzadko przedmioty te występują jako okrąg z wpisanym kwadratem lub też kwadrat, z wpisanym kołem. Mogą pojawiać się w nich także inne figury geometryczne, zwierzęce lub roślinne wzory, jak i również elementy abstrakcyjne. Mandale przeważnie wykonywane są w wielu rozmaitych kolorach, o intensywnych odcieniach. Ze względu na fakt, jak skomplikowane struktury znajdują się we wnętrzu koła, te symboliczne przedmioty są niezwykle atrakcyjne wizualnie, a ich walory artystyczne doceniają nie tylko wyznawcy buddyzmu, ale również osoby gustujące w tego typu sztuce. To właśnie kwestie estetyczne przyczyniają się do tego, że mandale są tak popularne na całym świecie.

Mnisi tworzą mandale podczas medytacji w celu samodoskonalenia oraz osiągnięcia stanu oświecenia. Ze względu na to, jak bardzo są popularne, ich produkcją zajmują się również entuzjaści rękodzieła oraz artyści. Stanowią nie tylko narzędzie w rękach wiernych religii buddyjskiej, ale również chętnie sięgają po nie osoby, które traktują je jako element dekoracyjny.

Więcej informacji https://www.artizastudio.com.pl