Gramofon i jego przedwzmacniacz

Zanim kupisz swój pierwszy gramofon, powinieneś pomyśleć o przedwzmacniaczu. Nagrania, które chcemy odtworzyć na instrumencie, często brzmią zbyt cicho. Jak więc sprawić, by dźwięk wydobywający się z tuby był jak najwyższej jakości ? Cóż, dzięki przedwzmacniaczowi gramofonowemu.

Wytrzymałe przedwzmaczniacze gramofonowe

solidny przedwzmacniacz do gramofonuMówiąc najprościej, to urządzenie jest układem elektrycznym odpowiedzialnym za wzmacnianie odbieranych sygnałów. Jego zadaniem jest przeniesienie ich na urządzenia peryferyjne, np. odbiornik. Przedwzmacniacz gramofonowy dostosowuje również krzywą RIAA. Ponadto urządzenie musi dbać o to, aby dysk, który jest wprawiany w ruch, nie stracił swojej niezawodności w szczegółach. Ma również na celu przywrócenie wartości dźwięków na płycie do ich pierwotnej postaci. Jeśli nie masz przedwzmacniacza gramofonowego, melodia nie będzie odtwarzana prawidłowo – zwłaszcza jeśli zostanie podłączona do niewłaściwego portu odbiornika. W rowkach płyt i napięciu wyjściowym obwodów znajdują się sygnały, które redukują dźwięk i pozbawiają go basu. W rezultacie nawet najlepszy gramofon może brzmieć po prostu bardzo cicho. Przedwzmacniacze melodii można podzielić na wiele różnych typów. Pierwsza klasyfikacja dotyczy gramofonowych wkładek: MM, MC lub MM/MC. Ta sekcja została utworzona, ponieważ istnieją różne  rodzaje wzmocnienia sygnału. Inna klasyfikacja dotyczy funkcji i rodzaju połączenia z domowym systemem audio. Oczywiście ważne są również odpowiednie parametry techniczne, solidny przedwzmacniacz do gramofonu powinien posiadać odpowiednio wysokie wzmocnienie, przy redukcji szumu w stosunku do sygnału.

Na rynku pojawia się coraz więcej przedwzmacniaczy… zbudowanych na gramofonie. To świetny sposób na rozpoczęcie przygody z tego typu odtwarzaczem muzyki. Niestety,  zintegrowane przedwzmacniacze często zapewniają podstawową jakość dźwięku i są bardzo ograniczone.