Artykuły

Jak działają pompy pneumatyczne?

Category: Przemysł

Wbrew pozorom istnieje całkiem sporo sposobów, aby zapanować nad żywiołem wody. Oczywiście nigdy nie jest to w takim stopniu, żeby być całkowicie wolnym od niebezpieczeństw, z jakimi potrafi wiązać się woda, ale na pewno jest to kontrola w takim stopniu, który bezproblemowo umożliwia ludziom korzystanie z jej zasobów.

Zastosowanie pomp pneumatycznych

pompa pneumatycznaNajpowszechniejszym i najczęściej używanym narzędziem do wyznaczania kierunku, w którym woda ma płynąć, są oczywiście wszelkiego rodzaju pompy. Umożliwiają one nie tylko opróżnianie ogromnych zbiorników, ale przede wszystkim regulują jej przepływ i ustanawiają odpowiednie ciśnienie. Warto pochylić się nieco nad specyfiką takich pomp, ponieważ zawsze warto wiedzieć, jak poradzić sobie z żywiołem. Pompy wykorzystywane są w zasadzie nie tylko do regulacji samej wody, ale również innych płynnych surowców – mogą to być również silnie żrące kwasy, jeśli taka pompa ma odpowiednie parametry odporności na kwas. Pewnym rodzajem pompy, któremu zdecydowanie warto się przyjrzeć, jest pompa pneumatyczna, którą z wielkim powodzeniem stosuje się w licznych systemach wielokanałowych. W nich zasadniczym problemem jest odpowiednie dozowanie cieczy, ponieważ znaczne jej ilości muszą być precyzyjnie dozowane w całych procesach związanych z produkcją. Bywa to kłopotliwe, ponieważ nie zawsze ciecz zachowuje się tak, jakby się tego od niej oczekiwało. Pompy pneumatyczne dzieli się na dwie klasy – pompy membranowe i tłokowe. Sposób ich działania jest oparty o mechanizm sugerowany przez nazwę, a więc największą rolę odgrywa w nich albo membrana, albo system tłoków.

Ciecz jest niezwykle trudnym surowcem do operowania, zatem wspomniane pompy mają ogromną popularność – zwłaszcza we wszystkich systemach dozowania, gdzie kluczowa jest nawet jeden mililitr za dużo, bądź za mało. Dzięki takim urządzeniom istnieje możliwość panowania nad jej przepływem co do kropli.