Artykuły

Jak odzyskać ciepło z wentylacji?

Category: Dom i ogród

Wentylacja nie jest urządzeniem mogącym ogrzewać powietrze krążące po naszym domu. Nie jest promiennikiem ciepła, lub czymś podobnym. Jednak jej praca może odzyskać ciepło z ogrzanego, domowego powietrza. Musi to być jednak wentylacja mechaniczna, która jednocześnie usunie wilgoć z naszego domu.

Użytkowanie domowej wentylacji, odzyskującej ciepło

wentylacja z odzyskiem ciepła dla domuWentylacja – jakakolwiek by nie była – jest jednym z najważniejszych urządzeń w domu. Istnieją różne rodzaje wentylacji. Jednak – jeśli mamy jakiś wybór – warto skorzystać z rekuperatora. Jest to wentylacja z odzyskiem ciepła dla domu. Jak zapewne wszyscy wiedzą, tradycyjna wentylacja grawitacyjna, może jedynie usunąć brzydkie i niezbyt pachnące powietrze z domu, jednocześnie usuwając także ciepło, które w takim powietrzu się znajduje. Czyli – np. jest zima. Wentylacja zaciąga zimne powietrze z zewnątrz, jednocześnie usuwając to już „zużyte” z wewnątrz. Niby wszystko jest w porządku, pozbywamy się nadmiernej wilgoci, oraz brzydkich zapachów, a w zamian otrzymujemy świeże, rześkie powietrze z poza budynku. Ale co z ciepłem? Ogrzewaliśmy dom, paliliśmy w piecu, itp. to wszystko przecież kosztuje, a tu znów jest zimno. Co z tego, że już nie ma brzydkich zapachów, skoro musimy „podkręcić” piec?. Co można zrobić, aby trochę zaoszczędzić ciepła z powietrza, które już ogrzane krąży po domu? W takim wypadku dobrze jest zainstalować tzw. rekuperator, czyli wymiennik ciepła, odzyskujący to ciepło ze zużytego, ale ogrzanego powietrza.

Takie urządzenie jest bardzo dobrym pomysłem na wyeliminowanie z domu nieprzyjemnych zapachów, oraz nadmiernej wilgoci. Nie trzeba będzie otwierać okien w zimne popołudnia, aby pozbyć się zapachów. Wymiennik ciepła może odzyskać z ogrzanego powietrza nawet 80% jego energii, przy usuwaniu go z domu.