Artykuły

Jak przechowywać stogi?

Category: Rolnictwo

 

Składowanie stogów siana czy słomy może stanowić nie lada wyzwanie. Można to robić na kilka różnych sposobów, a każdy z nich posiada swoje wady i zalety. Jak przechowywać paszę, aby nie traciła na jakości? Jak uniknąć dużych strat na magazynowanej zielonej masie? Wybierz najlepszy sposób na zabezpieczanie balotów.

Folia czy włóknina – czym okrywać?

włóknina do okrywania stogówZa powodzenie w hodowli bydła odpowiada wiele czynników, jednak jednym z najważniejszych jest jakość podawanej zwierzętom paszy. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli na uniknięcie wielu problemów zdrowotnych, a także zagwarantuje szybkie przyrosty oraz wysoką produktywność. Jakość skarmianej paszy ma znaczenie również w kontekście atrakcyjności dla zwierzęcia. Jeśli pasza jest atrakcyjna, pobierana jest dużo chętniej i w większych ilościach. Jednak żeby zadbać o wysoką jakość paszy objętościowej trzeba zastanowić się nad najlepszym sposobem jej przechowywania. Czym okrywać stogi siana czy słomy, aby odpowiednio je zabezpieczyć? Najlepszym sposobem będzie magazynowanie paszy w budynku gospodarczym, gdzie nie będą jej zagrażać warunki atmosferyczne. Jeśli jednak nie dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, dobrym rozwiązaniem jest włóknina do okrywania stogów, czyli tzw. fliz. Dlaczego właśnie fliz, a nie zwykła folia? Największą zaletą, jaką posiada włóknina do okrywania stogów jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, a jednocześnie ochrona przed opadami atmosferycznymi. Fliz wypuszcza na zewnątrz parę wodną, która nie gromadzi się i nie skrapla, jak ma to miejsce w przypadku zwykłej folii. Dzięki temu, że fliz przepuszcza powietrze, jest dużo bardziej odporny nawet na silne powiewy wiatru.

Chociaż cena flizu w porównaniu do folii jest dużo wyższa, przekłada się ona na jakość. Siano czy słoma przechowywane w ten sposób nie tracą na jakości, nie gniją, nie pleśnieją. Także żywotność flizu jest dużo lepsza, ponieważ szacuje się ją nawet na siedem kolejnych sezonów. Zakładając, że zwykła folia często nie wytrzymuje nawet dwóch lat, warto dopłacić za produkt, który posłuży nam dłużej.