Artykuły

Jak rozpoznać stal wysokiej jakości?

Category: Przemysł

Jako geolog często biorę udział w różnego rodzaju odwiertach. Są to bardzo kosztowne prace wymagające dobrego i sprawnego sprzętu. Jednak jak okazało się nie tylko sprzęt jest ważny, ale również odpowiednie części i komponenty eksploatacyjne, jak na przykład wytrzymałe wiertła. Jak więc kupować właściwe akcesoria i urządzenia stalowe?

Co powinniśmy wiedzieć o stali?

18CrNiMo7-6 do nawęglaniaJak mówi polskie przysłowie, że mądry uczy się codziennie, a głupi już wszystko wie, tak było i w moim przypadku. Chodź wykonuję już odwierty kilka lat, a w domu lubię wykonywać wszystkie prace budowlano – naprawcze, to jednak popełniałem ciągle ten sam błąd. Kupowanie zamienników jest nieopłacalne, zwłaszcza w przypadku wyrobów ze stali. Moja lekcja dotyczyła właściwości stali, a właściwie to jej różnych gatunków. Znajomość tematu pomoże nam uniknąć zbędnych kosztów, a przy tym również czasu wykonania pracy. Okazuje się, że każde narzędzie, każde wiertło i każdy inny wyrób wykonany ze stali, powinien spełniać określone normy wytrzymałościowe. Nie spełnianie tych norm może w efekcie spowodować uszkodzenie sprzętu, lub jego szybkie zużycie. Warto wówczas zapoznać się ze specyfikacją i odpowiednim oznaczeniem materiału z którego jest wykonany określony przedmiot lub część. Tanie zamienniki mogą posiadać niewielką różnicę w składzie chemicznym stali, co może sprawić kłopoty, czego osobiście byłem świadkiem. Moją częścią, którą musiałem zakupić, był wałek wieloklinowy. Jak można się domyśleć, kupiłem jego tańszy odpowiednik co przyczyniło się do częstej jego wymiany. W specyfikacji technicznej materiałem odpowiednim była stal 18CrNiMo7-6 do nawęglania z Chromem i dopiero zakup tej części, zapewnił długą i bezawaryjną pracę mojego urządzenia.

To samo dotyczyło tańszych wierteł, które po zamianie na wiertła wykonane z odpowiedniego stopu stali, zapewniły długie ich używanie bez konieczności częstej ich wymiany. Wniosek nasuwa się więc sam, kupujmy urządzenia, narzędzia, a przede wszystkim części z wysoko jakościowych stali, które zaoszczędzą nam wiele kłopotu i przyśpieszą znacząco wszystkie prace, niezależnie od tego czy są to prace geologiczne, czy wiercenie otworów w naszych domach.