Artykuły

Jak rozwiązać problem ciemnych pomieszczeń?

Category: Usługi

Jednym z głównych problemów współczesnych domów i mieszkań jest ich niedostateczne oświetlenie. W przypadku naszego klimatu, gdzie ponad połowa roku jest pochmurna i deszczowa, jest to bardzo dotkliwy problem, wpływający tez pośrednio na wzrost rachunków za energie elektryczną.

Jak poprawić doświetlenie domu?

dokładne cięcie akryluPierwszą rzeczą, która pozwoli nam w skuteczny sposób poprawić oświetlenie domu, jest stosowanie świetlików. Mają one postać zazwyczaj nieotwieranych, niewielkich okien montowanych w poszyciu dachowym, których głównym celem jest poprawienie oświetlenia wnętrz. Aby oszczędzi nieco środków, warto do ich budowy zastosować szkło akrylowe zamiast szkła. Akryl jest tańszy, a dokładne cięcie akrylu na wymiar naszego świetlika jest również mniej kosztowne niż wyprodukowanie okna na zamówienie. Świetliki można montować w tych miejscach, które z natury są mniej oświetlone, takich jak okolice schodów prowadzących na strych czy poddasze, pokoje na poddaszu, antresole i inne miejsce, które z natury posiadają deficyty światła naturalnego. Bardzo ważne jest również, aby optycznie rozświetlić mniejsze pomieszczenia. W tym celu niewielkie pomieszczenia, w których dodatkowo jest niski suit, należy pomalować n jednolity, jasny kolor, najlepiej biały. Bardzo ważne jest to aby sufit i ściany były pomalowane tym samym kolorem, gdyż w przeciwnym wypadku zyskamy efekt małego, niewielkiego pokoju. Jeżeli posiadamy ganek, to warto aby drzwi wejściowe i te prowadzące na ganek miały możliwie duże przepusty światła.

Warto również zrezygnować z firan i zasłon na rzecz rolet. Jeżeli żadna z tych metod nie pomaga, warto pomyśleć o wymianie okna na większe. Okna powinny wychodzić zawsze na stronę południową, gdyż będą wtedy wpuszczać najwięcej świtała dziennego,