Artykuły

Jak uszczelnić wejście kabli do obudowy?

Category: Usługi

Projektując urządzenia elektroniczne należy przede wszystkim zwrócić uwagę w jakich warunkach będą one pracować. Tylko w ten sposób można rozpatrzyć wszelkie okoliczności, które mogą wpływać na ich niezawodność oraz trwałość. W przypadku, gdy sprzęt ma pracować w trudnych warunkach takich jak duże zapylenie czy wilgotność powietrza należy przewidzieć dodatkowe zabezpieczenia w obudowie.

Zastosowanie dławnic kablowych

dławnice kabloweKluczem do sukcesu jest jak najwyższy stopień IP, który świadczy o ochronie przed wnikaniem wody czy kurzu do środka. Żeby to osiągnąć bardzo często stosowane są dławnice kablowe, które pozwalają uszczelnić wejście do obudowy. Przez nie wprowadzane są kable, które służą do zasilania urządzenia czy wymiany informacji. W celu poprawnego montażu dławnicy w obudowie należy przygotować w niej nagwintowany otwór. Sam element jest następnie wkręcany w niego. W swojej konstrukcji dławnica posiada specjalną uszczelkę, która wypełnia miejsce przeprowadzenia przewodu. Ze względu na jej zastosowanie kabel musi mieć średnicę w zakresie deklarowanym przez producenta dławnicy. Tylko w ten sposób przepust będzie w pełni szczelny. Tego typu elementu można zamówić za pośrednictwem hurtowni elektronicznych oraz na popularnych portalach aukcyjnych.

Dzięki nim możliwe jest zapewnienie wysokiego stopnia ochrony IP obudowy co jest brane podczas wyboru odpowiednich urządzeń do pracy w warunkach przemysłowych. Znacznie poszerza to możliwe zastosowania sprzętu. Warto dodać, że jeśli jest taka opcja należy wykonać obudowę z tworzywa odpornego na promieniowanie słoneczne. W ten sposób sprzęt będzie można również stosować na zewnątrz budynków. Jak widać podczas projektowania elektroniki należy wziąć pod uwagę szereg czynników wpływających na docelowy obszar zastosowania.