Artykuły

Jak wymienić pompę wspomaganie w Citroenie?

Category: Motoryzacja

 

Czym jest układ wspomagania kierownicy nikomu nie trzeba tłumaczyć. Dzisiejsze samochody są wyposażane w ten system standardowo i wszyscy kierowcy nie wyobrażają sobie codziennego eksploatowania samochodu bez pomocy wspomagania. Układ ten wpływa przede wszystkim na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Niweluje on opór stawiany przez opony podczas skręcania.

Etapy prawidłowej wymiany pompy wspomagania

pompa wspomagania citroenAby rozpocząć wymianę pompy wspomagania należy spuścić płyn wspomagania kierownicy. Robi się to wymontowując zbiorniczek w którym nalany jest płyn. Następnie odłącza się tak zwany przewód powrotny. Przy tym etapie trzeba uważać na drobne wycieki płynu dlatego dobrze zabezpieczyć inne elementy samochodu.Każdy element regularnie używany może ulec wyeksploatowaniu między innymi pompa wspomagania Citroen jest marką która o tym pomyślała dlatego miejsce w którym znajduje się pod maską jest bardzo łatwo dostępne.  Po spuszczeniu płynu z całego układu możemy przystąpić do wymiany elementu. Odkręcamy go za pomocą kilku śrub należy to robić bardzo ostrożnie aby nie uszkodzić gniazd w których znajdują się śruby. Odkręcony element wyciągamy delikatnie z pod maski. Nową pompę wkładamy dokładnie w to samo miejsce dokręcamy wszystkie śruby oraz nakładamy przewody dostarczające płyn hydrauliczny do siłowników. Montaż jest stosunkowo prosty dla osób, które mają podstawową wiedzę z zakresu mechaniki samochodowej.

Powyższy opis jasno przedstawia najważniejsze etapy wymiany pompy wspomagania. Aby element został poprawnie zamontowany w samochodzie trzeba postępować dokładnie według tych wytycznych. W innym wypadku podczas wymiany pompy układ może zostać zapowietrzony lun dostać się mogą do niego niepożądane zanieczyszczenia, które mogą mieć negatywny wpływ na pracę siłowników.