Artykuły

Jaką żarówkę zamontować w lampie ulicznej?

Category: Budownictwo

Bezpieczeństwo jest jedną z najważniejszych kwestii, o jakie należy dbać w naszym życiu. Powszechnie wiadomo, że ulice i chodniki stanowią częste miejsce przestępstw oraz wypadków, dlatego warto sprawić, by stały się one nieco mniej zachęcające dla potencjalnych rabusiów. W tym celu należy między innymi zatroszczyć się o tak prostą rzecz, jak właściwe oświetlenie w nocy.

Cechy żarówek ulicznych

żarówki uliczneObecnie najbardziej rozpowszechnionym typem jeśli chodzi o oświetlenie drogowe są żarówki uliczne LED. Moc ich zasilania waha się w przedziale od kilkunastu do ponad stu watów, zaś siła strumienia światła wynosi na ogół od około tysiąca do nawet kilkunastu tysięcy lumenów. Z reguły im wyższa moc, tym silniejsze światło. Żarówki te cechuje ponadto długa żywotność i stosunkowo niskie zużycie energii. Producenci oferują wiele typów artykułów, zróżnicowanych na przykład pod kątem rozmiarów czy rodzaju trzonka. Zakupu można dokonać zarówno w sklepach stacjonarnych oraz marketach budowlanych, jak i przez internet. Ceny żarówek ulicznych są dość wysokie, choć ściśle zależą od właściwości każdej z nich. Orientacyjnie kształtują się w przedziale od kilkudziesięciu do pięciuset złotych za sztukę. Najważniejszym, co trzeba wziąć pod uwagę w trakcie dokonywania ich zakupu jest natomiast to, jakiego rodzaju ulicę mają docelowo oświetlać. Wiadomo, że główne arterie komunikacyjne wymagają większej jasności niż boczne uliczki na przedmieściach.

Prawidłowe oświetlenie ulic minimalizuje ryzyko tak napadów, jak i wypadków czy urazów, które można odnieść idąc ciemnym chodnikiem, ledwie rozróżniając przy tym podstawowe kontury. Przy odpowiedniej dawce światła jesteśmy w stanie im zapobiec, w porę omijając dziurę lub inną przeszkodę i tym samym uniknąć niebezpieczeństwa.