Artykuły

Jakie narzędzie wybrać do obrony koniecznej?

Category: Handel

Samoobrona polega na obronie koniecznej swojego życia lub bliskiej nam osoby w kryzysowych sytuacjach. Jeżeli napastnik używa jakiegoś narzędzia do ataku to dobrze jak również i my mamy się czym bronić. Jednym z popularniejszych narzędzi, które służy do samoobrony jest pałka teleskopowa. Daje nam ona poczucie bezpieczeństwa, a często na sam jej widok napastnik może uciec.

Zastosowanie pałki teleskopowej

pałka teleskopowaPodczas napadu można napastnika obezwładnić chwytami lub uderzeniami, których wyuczyliśmy się na kursie samoobrony, który w dzisiejszych czasach jest bardzo popularny. Można to również zrobić przy pomocy odpowiednich akcesoriów – nie wymagają one pozwolenia, należy jedynie mieć ukończone osiemnaście lat. Pałka teleskopowa jest prosta w użytkowaniu jednakże wymaga większej wprawy niż na przykład użycie gazu pieprzowego. Po rozłożeniu mierzy ona od czterdziestu do sześćdziesięciu centymetrów i pozwala to na zadanie ciosu z bezpiecznej odległości. Złożona zajmuje niewiele miejsca, ponieważ wówczas jej długość wynosi od dwunastu do dwudziestu centymetrów. Wykona jest ona z twardej stali, odpornej na uszkodzenia mechaniczne oraz atmosferyczne – często jest również specjalnie hartowana. Przy tym narzędzie to jest lekkie, a jego rękojeść jest gumowa – żeby zapewnić lepszy chwyt jest zwykle karbowana. Pałka taka składa się z trzech części, które łączą się w układzie kielichowym. Oznacza to, że szerszy koniec jest hamowany przez węższą część kolejnego segmentu. Rozkłada się ją szybkim ruchem, a zamyka poprzez uderzenie korka w twardą powierzchnię.

Warto pamiętać, że używanie każdego akcesorium, które ma posłużyć do samoobrony wymaga zastosowania odpowiednich ćwiczeń. Żeby dobrze obsługiwać pałkę teleskopową należy nauczyć się ją szybko wyciągać oraz otwierać. Najlepiej w tym celu udać się na specjalny kurs, na którym również dowiemy się jakie uderzenia nią zadawać, aby były skuteczne.