Artykuły

Jakie są rodzaje przyczep rolniczych?

Category: Rolnictwo

Transport produktów rolnych to bardzo ważny element rolnictwa. Bez niego rolnicy nie mogliby sprzedawać swoich plonów, a co za tym idzie zarobić na ziarno do siewu oraz utrzymanie gospodarstwa rolnego. Przewóz produktów rolnych możliwy jest dzięki przyczepom rolniczym.

Przyczepy rolnicze i ich typy

niedrogie i nowe przyczepy rolniczeDo najnpopularniejszych typów przyczep rolnych należą wywrotki, które dzięki trójstronnemu wywrotowi skrzyni ładunkowej umożliwiają szybki i prosty rozładunek, co z pewnością jest niezbędne przy hurtowej sprzedaży zboża, ziemniaków czy innych produktów rolnych, ze wzglęu na to, że rolnik nie musi wszystkiego samodzikelnie wyładowywać za pomocą łopaty co wiadomo jest nie tylko pracochłonne, ale i zabiera sporo czasu. Wśród wywrotek wyróżniamy cztery typy przyczep rolnych: jednoosiowe, dwuosiowe oraz trzyosiowe. Przyczepy jednoosiowe są proste w manewrowaniu, a także lekkie w związku z czym możliwe będzie jej podłączenie do każdego ciągnika. Jednakowoż nieduża masa przekłada się na małą ładowność, wynosząca 5 ton. Jest to wystarczająca ładowność, aby zaspokoić potrzeby małych i średnich gospodarstw. Najlepiej sprawdzają się do przewozu siana. Bale słomy można przewozić również za pomocą platform, nie posiadających skorupy ani ścian bocznych. Przyczepy rolnicze dwuosiowe natomiast mają większą masę, a zatem i większą ładowoność, dzięki czemu najczęściej wykorzystywane są w dużych gospodarstwach rolnych. Dzięki zastosowaniu dwuosiowego zawieszenia, są to jedne z najpopularniejszych przyczep stosowanych w polsce, w związku z czym niedrogie i nowe przyczepy rolnicze znajdziemy bezproblemowo w wielu sklepach internetowych.

Jest ona najlepszą alternatywą dla większych gospodartsw rolnych, ale nie będących jeszcze gospodarstwami przemysłowymi. Dla tych drugich idelanie sprawdzą się przyczepy trzyosiowe, o największej ładowności wynoszącej kilkanaście ton, idealnie nadające się do przewozu zarówno ziarna, siana jak i zielonek.