Artykuły

Kiedy konieczna jest wentylacja mechaniczna?

Category: Budownictwo

Wentylacja grawitacyjna, czyli najbardziej tradycyjne i rozpowszechnione rozwiązanie wentylacji naszych domów, przestaje być skuteczna. Wynika to z faktu coraz większej szczelności budynków.

Jak działa wentylacja mechaniczna?

rekuperatory poznańPonieważ coraz bardziej dbamy, aby do minimum ograniczać straty ciepła i energii, sami w jakimś stopniu tworzymy sobie nowe trudności. Na szczęście mamy już na nie odpowiednie rozwiązania. W przypadku zbyt szczelnych domów (szczelne okna i drzwi, brak innych otworów wentylacyjnych, które dopuszczałyby sprawną wymianę powietrza między domem a jego otoczeniem) wentylacja grawitacyjna przestaje dobrze działać. Powietrze jest nieświeże i wilgotne, we wnętrzach jest coraz cieplej, ale przez wilgoć wydaje się, że nieustannie marzniemy. To fatalne środowisko dla ludzi i dobre miejsce rozwoju dla szkodliwych mikroorganizmów. W takiej sytuacji konieczna jest sprawna wentylacja mechaniczna, która zapewnia stały, całodobowy przepływ powietrza. Rekuperatory pozwalają nie tylko na dobrą wentylację, ale też filtrują nawiewane powietrza i utrzymują dobry poziom jego wilgotności. Rekuperatory sprzyjają tworzeniu zdrowego mikroklimatu w mieszkaniu. Dzięki nim nie trzeba się martwić o wietrzenie mieszkania, ponieważ nie jest to już w ogóle konieczne. Nie ma też obaw, że nawiewane powietrze będzie zimne: system rekuperacji odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza i wykorzystuje je do ogrzewania świeżego. Działa to bardzo sprawnie, więc straty ciepła są o wiele niższe niż przy wentylacji grawitacyjnej. To bardzo przydatna opcja w domach energooszczędnych i pasywnych oraz wszędzie tam, gdzie drzwi i okna wymienione zostały na bardzo szczelne.

Warto wiedzieć, że pracę rekuperatora można regulować w zależności od ilości osób, które przebywają we wnętrzu domu, więc nie trzeba się martwić o stały przepływ powietrza.

Więcej informacji www.entelis.pl