Artykuły

Kubeczek menstruacyjny – nowy trend

Category: Zdrowie

Kubeczek menstruacyjny jest nową konkurencją dla tamponów i podpasek. Pojawił się niedawno na naszym rynku i już zdobył masę fanek. Jest rozwiązaniem zarówno ekonomicznym jak i ekologicznym. Jednego kubeczka można używać nawet kilka lat.

Dla kogo kubeczek menstruacyjny?

menstruacyjne kubeczkiMa on postać niewielkiego pojemniczka, który wkłada się do pochwy. Wykonany jest z silikonu medycznego. Zatem menstruacyjne kubeczki nie uczulają. Zbiera się w nim krew menstruacyjna. Można go opróżniać nawet raz na 12 godzin, nie musimy więc się tłumaczyć z częstych wyjść do toalety. Jest dobrym rozwiązaniem w pracy. Wbrew opinii niektórych kobiet nie jest niewygodny. Sekretem jest dobranie odpowiedniego dla siebie rozmiaru. Zależy on oczywiście od rozmiaru pochwy, ale też od tego jak obfita jest nasza miesiączka. Kubeczki w różnych rozmiarach różnią się pojemnością. Są trzy techniki wkładania kubeczka: zwijamy go w literę S bądź C, możemy też ścisnąć jego brzegi, by rozwinął się dopiero w pochwie. Należy go dezynfekować, najlepiej wrzątkiem, przed pierwszym użyciem, na początku okresu i na jego końcu. Dzięki temu będziemy pewne, że nie ma na nim bakterii. Kubeczki menstruacyjne można kupić w aptekach, drogeriach czy za pośrednictwem internetu. Występują w trzech rodzajach twardości. Kubeczek Soft przeznaczony dla kobiet, które prowadzą siedzący tryb życia, wersja Sport – dla kobiet aktywnych i wersja Classic dla tych prowadzących umiarkowaną aktywność.

Nie należy obawiać się używania kubeczka menstruacyjnego. Jego aplikacja na początku może być trudna, ale możemy próbować tak długo, aż dojdziemy do wprawy. Jeśli używamy tamponów podczas okresu będzie nam łatwiej się do niego przyzwyczaić. Pamiętajmy też, że nie jest on zabezpieczeniem przed ciążą, ani chorobami przenoszonymi drogą płciową.