Artykuły

Kurtyny dymowe – ochrona w razie pożaru

Category: Bezpieczeństwo

Zapewnienie bezpieczeństwa przeciwpożarowego to kluczowy element podczas projektowania budynku. Istnieje wiele zabezpieczeń przed ogniem, ale warto pamiętać, że podczas pożaru nie tylko on stanowi niebezpieczeństwo. Równie niebezpieczny jest dym i gazy pożarowe. Jak można się przed nimi chronić?

Ważna rola kurtyn dymowych

kurtyny dymoweBudynki użytkowe powinny być wyposażone w specjalne instalacje zapobiegające niekontrolowanemu rozprzestrzenianiu się dymu. Do tego celu służą właśnie kurtyny dymowe. Najczęściej występuję one w obiektach wielkopowierzchniowych i budynkach użyteczności publicznej. Ich zadaniem jest ochrona budynków przed dymem, tworzenie stref przeciwdymowych i wolnych od dymu, oraz zapobieganie przedostania się dymu do innych miejsc lub jego opóźnienie. Przy montażu kurtyn dymowych kluczowe jest aby zachować funkcjonalność i użyteczność budynku przy jednoczesnej ochronie przeciwdymowej. Ważny jest też materiał jej wykonania. Zwykle jest to specjalistyczna, elastyczna, szklana tkanina. Producenci często proponują swoim klientom zmianę kolorystyki kurtyn tak by zadbać o ich estetykę. Najważniejsze jednak jest to by kurtyny dymowe spełniały wszelkie wymogi bezpieczeństwa, co pomoże w ochronie przeciwpożarowej i znacznie usprawni potencjalną akcję ratunkową. Właściwie zaprojektowane i zamontowane kurtyny optymalizują przepływ dymu i kierują go w odpowiednią stronę. Nie mają też żadnych ograniczeń wymiarowych więc mogą być instalowane nawet w budynkach takich jak lotniska.

Bezpieczeństwo przeciwpożarowe to niezwykle ważny element każdego budynku. W przypadku obiektów o dużej powierzchni w tym celu sprawdzają się najlepiej właśnie kurtyny dymowe. To bardzo funkcjonalne i elastyczne rozwiązanie, które stanowi skuteczne wsparcie w kryzysowej sytuacji.