Artykuły

  • Główna
  • Artykuły
  • Leczenie depresji a trenerzy personalni, psychologowie i psychiatrzy

Leczenie depresji a trenerzy personalni, psychologowie i psychiatrzy

Category: Sport i rekreacja

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń psychicznych, które dotyka obecnie miliony osób na całym świecie. Można nawet postawić tezę, ale jest to jedna z największych chorób dwudziestego pierwszego wieku. Objawia się w rozmaity sposób – smutkiem, przygnębieniem, poczucie braku energii, niemożność przeżywania radości, niska ocena własnej wartości. Wielokrotnie lekceważymy jednak takie symptomy, co może doprowadzić do ogromnej tragedii.

Dlaczego trener personalny oraz psychiatra są najważniejsi w leczeniu depresji?

trener personalny z WarszawyPrzeprowadzone kilka lat temu badania epidemiologiczne wykazały, że na całym świecie choruje około siedemnaście procent populacji. Przy czym największy odsetek znajduje się w Europie, Azji oraz w Ameryce Północnej. Problem jest tym większy, że o wielu przypadkach depresji możemy nawet nie wiedzieć, ponieważ nie choroba nigdy nie została zdiagnozowana. Szacuje się, że taka sytuacja dotyczy kolejnych siedemnastu procent populacji. W walce z depresją należy przede wszystkim dać sobie pomóc, to znaczy nie próbować walczyć z chorobą na własną rękę, ale zwrócić się o pomoc do specjalisty: psychologa, psychiatry, czy nawet trenera osobistego, bo najważniejsza w leczeniu nie jest farmakoterapia, ale wsparcie mentalne. Jan Kowalski, trener personalny z Warszawy, stwierdził, że leczenie depresji musi przebiegać wielotorowo. Specjaliści dbają o zapewnienie różnorodnych bodźców stymulujących mózg do walki z chorobą. Wszystko ma znaczenie – odpowiednia farmakoterapia, dostosowanie diety, rozmowa z pacjentem, uaktywnienie poprzez ćwiczenia fizyczne, światłoterapia, przygotowanie rodziny chorego.

Depresja jest straszna chorobą i jej nieleczenie może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Na pewno nie można jej bagatelizować. Leczenie może potrwać nawet kilka lat i nigdy nie ma pewności wyleczenia. Stany depresyjne mogą bowiem powracać w najmniej oczekiwanych momentach.