Artykuły

Lekkie konstrukcje z płyt warstwowych

Category: Budownictwo

Stal jest jednym z materiałów, które mają największe zastosowanie. Dziś chciałbym skupić się na jego zastosowaniu do budowy obiektów szkieletowych jakimi są hale z płyt warstwowych. Obiekty te zyskały popularność w ciągu ostatnich kilkunastu lat a moda na ich budowanie przyszła do naszego kraju z zachodnich części Europy.

Szkieletowe hale stalowe

szkieletowe hale z płyt warstwowychWyobraźmy sobie sytuację, że musimy wybudować obiekt, który będzie spełniał rolę magazynu. W przypadku takich inwestycji najczęściej zwracamy uwagę na dwie kwestię: czas realizacji i koszt całej inwestycji. Biorąc pod uwagę opcję wybudowania magazynu murowanego jedna i druga kwestia będzie dla nas niezadowalająca. W związku z tym warto rozważyć możliwość wybudowania obiektów jakimi są szkieletowe hale z płyt warstwowych. Owe płyty pełnią tutaj kluczową rolę. Są one bowiem przykręcane do szkieletu i pełnią funkcję ścian. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej ważnej kwestii jaką jest szkielet. Otóż powstaje on najczęściej z wytrzymałych rur stalowych, które są mocowane do siebie poprzez spawanie lub skręcanie z użyciem śrub. Budowę takich hal należy rozpocząć od wylania solidnych fundamentów. Zabieg ten nie zawsze jest jednak konieczny bowiem jeśli chcemy wybudować halę na betonowych płytach czy na asfaltowym parkingu to fundamenty nie będą konieczne. W naszym kraju obecnie działa bardzo dużo firm zajmujących się budowaniem hal. Z ich ofertą możemy łatwo zapoznać się na ich stronach internetowych.

Ogólnie rzecz biorąc budowa hali szkieletowej trwa najczęściej zaledwie kilka miesięcy. Czas realizacji jest oczywiście zależy od tego jakie wymiary ma mieć dana hala oraz jak bardzo skomplikowany projekt wybraliśmy. Hale szkieletowe idealnie spisują się w roli magazynów ale coraz częściej zauważyć można, że powstają z nich również garaże.