Artykuły

Most zbudowany za pomocą nitonakrętek nierdzewnych

Category: Przemysł

 

Modernizacja parku została zaplanowana na kilka miesięcy. Harmonogram prac zakładał czynności remontowe w kilku punktach jego powierzchni w tym samym czasie. Konsekwentnie odnawialiśmy ławki, ścieżki, muszlę koncertową. Tego dnia, wraz moim kolegą, zlecono nam budowę niewielkiego mostu nad rzeczką przepływającą przez zachodnią stronę parku. Uzbroiliśmy się w nitonakrętki i ruszyliśmy do pracy.

Konstrukcja mostu oparta na nitonakrętkach nierdzewnych

nitonakrętki nierdzewneMiał to być mały mostek skonstruowany z elementów drewnianych i metalowych. Wielokrotnie podejmowaliśmy się takich prac z kolegą, więc wiedzieliśmy, jak zacząć. Rzeczka miała leniwy nurt, ale nie była płytkim strumykiem. W naszym ekwipunku znajdowały się nitonakrętki nierdzewne, które były nam potrzebne do budowy. Ze względu na wykorzystany materiał w ich produkcji, były odporne na oddziaływanie płynącej niżej wody. Panująca wilgoć nie groziła im wizją korozji. Wzięliśmy zaciskarki i przystąpiliśmy do ich montażu. Nitonakrętki miały uniwersalny kołnierz i sześciokątny kształt, co sprawiało, że stabilnie trzymały się w konstrukcji mostu. Były modelem zamkniętym, dzięki czemu powierzchnia mostu była szczelna. Efekt jego gładkiej płaszczyzny został uzyskany dzięki rodzajowi kołnierza nitonakrętek. One same zaś stworzyły silnie skonstruowane, estetyczne przejście na drugą stronę rzeki płynącej w parku.

Most stanowił praktyczną ozdobę odnowionego parku miejskiego. Nitonakrętki spełniały swoje zadanie, mocno wspierając jego konstrukcję, kiedy dzieci przebiegały z jednej strony rzeki na drugą. Po kilku latach, kiedy już przeszedłem na emeryturę, sam przechodziłem tamtędy, aby poczytać książkę na świeżym powietrzu. Korozja nawet się z nimi nie przywitała. Ich nierdzewna natura zwyciężyła.