Artykuły

Nawadnianie ogrodów – najważniejsze informacje

Category: Dom i ogród

Woda jest źródłem życia. Bez niej żadna roślina nie mogłaby urosnąć. Dlatego też podlewanie ogrodów jest rzeczą niezmiernie ważną. Nie można tego jednak robić bezmyślnie, bo rośliny zmarnieją. Należy zapoznać się z podstawowymi informacjami odnośnie nawadniania, a wtedy nasz ogród będzie prezentował się rewelacyjnie.

Nawadnianie robione z umiarem

nawadnianie ogrodów w ŁodziPrzede wszystkim wody nie może być ani za mało ani za dużo. Jeśli będziemy zbyt obficie podlewać nasz ogródtro rośliny zgniją, a jeśli zbyt mało to uschną, szczególnie w porze upałów. Jeśli chodzi o trawę to nie ma ona specjalnych wymagań, więc nie trzeba poświęcać jej zbyt dużo czasu. Można są obficie podlewać i nic nie powinno jej się stać. Warto wspomnieć o tym, żeby podlewania jej nie wyłączać zbyt wcześnie. Wtedy trawa będzie nieprzygotowana na zimę i może również uschnąć w międzyczasie. Takie rośliny jak kaktusy i sukulenty wymagają stanowiska suchego i nasłonecznionego. Trzeba je podlewać delikatnie, a nawet jeśli się o tym zapomni to rośliny z tego gatunku i tak dadzą sobie radę. Odwrotnym przypadkiem są warzywa. Szczególnie w okresie ich zasadzenia i początku wzrostu nawadnianie ogrodów w Łodzi jest szczególnie istotne. Wtedy nasionka potrzebują bardzo dużo wody, żeby mogły wejść na powierzchnię. Również woda pomaga się rośliną zaklimatyzować, jeśli są to warzywa z sadzonek na przykład pomidory różnego rodzaju. Pamiętajmy o bardzo ważnej zasadzie żeby podlewać rośliny rano lub wieczorem a nie w pełnym słońcu, co momentalnie zniszczy nasze rośliny.

Nawadniane może być wykonywane różnymi metodami. Obecnie najpopularniejsze są skomputeryzowane systemy nawadniania, obsługujące wodne dysze. Znane są także ruchome polewaczki, podlewa się także z węża. Konewki przydają się tylko w przypadku roślin w donicach przy tarasach.