Artykuły

Nawóz do doniczkowego chilli

Category: Rolnictwo

Każdy miłośnik ostrego jedzenie zastanawiał się chociaż raz nad własną plantacją chilli na parapecie. Jest to możliwe do zrealizowania, a zebrane plony na pewno będą zadowalające. Można jednak je poprawić stosując dobrze dopasowane nawożenie, które uwydatni każdą papryczkę oraz zmieni jej walory smakowe na lepsze. 

Jak nawozić chilli? 

nawozy płynneChilli, które rośnie na parapecie wymaga innego sposobu nawożenia. Różnica polega na powierzchni, którą ma do dyspozycji oraz glebie. Ziemia doniczkowa jest pełna minerałów, które będą lepiej uwydatnianie poprzez nawozy płynne. Jeśli będziesz odpowiednio dawkował nawóz rozprowadzi się on po całej doniczce, przez co będzie niesamowicie skuteczny. Granulowany nawóz działa bardziej punktowo. Inną zaletą nawozów płynnych jest to, że są skuteczniejsze dla roślin, które nie posiadają wokół siebie dużej powierzchni ziemi. Na małych powierzchniach zmieści się więcej płynu, niż granulatu. Wiadomo, że roślina doniczkowa nie ma kontaktu z deszczem. Woda z konewki nie rozpuści każdego rodzaju nawozu. Wysoka rozpuszczalność to atut cechujący nawóz w płynie. Poza tym nie wydaje on żadnego wyczuwalnego zapachu. Doniczki zazwyczaj stoją na parapecie, pod którym jest kaloryfer. Wiadomo, że zapach unosi się wraz z ciepłem, przez co zwykły nawóz byłby wyczuwalny w pomieszczeniu. Dobierając proporcję zgodną z zaleceniem producenta omijasz wiele problemów, a rośliny rozwijają się prawidłowo. 

Wiadomo, że każdy nawóz ma swoje zalety. Niektóre pasują na pola, inne do szklarni, a jeszcze inne do doniczki. W przypadku nawozu do chilli rosnącego na parapecie najlepiej wybierać płynną wersję. Pobudza on rozwój rośliny, poprawia jego smak, a w dodatku nie wydaje żadnych zapachów. Stosuję go od lat i nigdy nie narzekałem.