Artykuły

Nowa forma wtryskowa do nowego detalu

Category: Przemysł

Jako projektant form wtryskowych na co dzień spotykam się z różnego typu problemami. Zawód ten jest bardzo skomplikowany i wymaga wielkiej odpowiedzialności. Sytuacja, w której błędnie wykonana forma skutkuje błędnym wykonaniem detalu nie może mieć miejsca.

Rozwiązaniem aluminiowa forma

formy wtryskowe do aluminiumW związku z tym staram się doskonalić zawodowo. Niektóre formy są mniej skomplikowane do zaprojektowania niż pozostałe. Przykładowo ostatnio wykonywałem projekt dla firmy zewnętrznej, w którym zaprojektowanie formy nie zajęło mi więcej niż kilka godzin. Był to projekt formy do detalu, który ma być produkowany jako część deskorolki elektrycznej. W tego typu urządzeniach bardzo ważne są parametry mechaniczne jak i również parametry fizyczne. W tym konkretnym zleceniu bardzo ważna była waga całego urządzenia. Zgodnie ze zleceniodawcą doszliśmy do wniosku, że zamiast stosować ciężką stal zastosujemy lżejsze aluminium. Aluminium ma również dobre parametry mechaniczne jest lżejsze niż stal lecz niestety droższe. W tym konkretnym projekcie nie było niestety możliwości zastosowania innego materiału ze względu na wymaganą wagę. W związku z tym potrzebne były nowe formy wtryskowe do aluminium. Po przygotowaniu wstępnego projektu zacząłem poszukiwania firmy, która takie formy może wykonać na zamówienie. Po kilku telefonach udało mi się skontaktować z podwykonawcą, który zajmuje się takimi formami zawodowo. Przesłałem projekt. Kontrahent wykonał dla mnie formę zgodnie z projektem. Razem ze zleceniodawcą wykonaliśmy próbną partię detalu bazując na przygotowanej formie.

Jak się okazało detal spełniał swoje zadanie. Forma była przygotowana bardzo dobrze a projekt można było uznać za zakończony. Zleceniodawca był bardzo zadowolony z przygotowanej formy oraz z tego, że udało nam się wspólnie znaleźć rozwiązanie, które umożliwia spełnienie założeń projektowych urządzenia.