Artykuły

piece kozy

Nowa, lepsza odsłona pieca „kozy”

Category: Wnętrza

Współcześnie można zaobserwować ciekawe zjawisko polegające na tym, iż klasyczne, do tej pory tradycyjne i najpopularniejsze kominki zyskują konkurencję w nowoczesnych piecach, które są tańsze, praktyczniejsze a równocześnie też bardzo dekoracyjne.

Skąd nazwa piece kozy?

piece kozyZ drugiej strony, pomysł na tego rodzaju piec nie jest niczym nowym i od dawna mieszkania oraz domy były ogrzewane przez tego rodzaju wolnostojące urządzenia. Skąd zatem pochodzą solidne piece kozy, bo tak się je właśnie nazywa? Jakie są ich cechy charakterystyczne? Samo słowo „koza” powszechnie kojarzy się z niewielkimi, niezbyt estetycznymi piecykami, które zwłaszcza w II połowie XX wieku, stanowiły bardzo popularny sposób dogrzewania pomieszczeń. Były ekonomiczne i dobrze spełniały swoją funkcję, ale jednocześnie nie cechowała ich zbyt duża łatwość i wygoda użytkowania. Moc cieplna nie była zbyt duża, zaś niestety stosunkowo krótki był czas palenia. Poza tym, jak wiadomo nie były również zbyt piękne, a więc ich wartość estetyczne była bardzo wątpliwa. Jednak współczesne kozy kominki to już zupełnie nowa generacja urządzeń grzewczych o dużo lepszych właściwościach, wygodniejszej formie użytkowania, większej mocy grzewczej, a wreszcie wartościach estetycznych nieodstających w żadnym razie od tradycyjnych kominków. Słowem, piece kominkowe to dzisiaj urządzenia bardzo funkcjonalne, wydajne oraz dekoracyjne. Kominek wolnostojący jest dostępny na rynku w najróżniejszym designie, tak nowoczesnym jak i nawiązującym do tradycji.

Natomiast wszystkie piece wolnostojące mają przeszklone drzwiczki, przez które można podziwiać palący się ogień, co upodabnia je w tej kwestii do klasycznych kominków. Poza tym, współczesna moc gwarantuje im możliwość ogrzania powierzchni nawet do 100 m².

LEAVE A REPLY