Artykuły

Nowoczesne szyby zaciemniane

Elektrochromatyczne szyby oraz folie rozpowszechniają się w bardzo szybkim tempie, i znajdują coraz więcej zastosowań. W wielu przypadkach służą tylko do ograniczania widoczności na miejsce w którym zostały założone, podczas gdy w prywatnych domach zaczynają zastępować rolety i zasłony okienne.

Szyby elektrochromatyczne do domowego systemu sterowania

smart glassNie wszystkie szyby tego rodzaju współpracują z systemami centralnego sterowania wyposażeniem domowym, w którego skład mogą wchodzić niemal wszystkie urządzenia, jakie używane są w domu, a jakie posiadają możliwość połączenia z lokalną siecią bezprzewodową. Szyby elektrochromatyczne w systemie Smart Glass mają możliwość podłączenia sterowania szyby do sieci centralnego sterowania, a tym samym umożliwiają sterowanie szybami z poziomu systemu inteligentnego domu. Tego rodzaju szyby są bardziej wszechstronne niż standardowe warianty, i zazwyczaj umożliwiają nie tylko prostą zmianę przejrzystości szyby, ale również dają możliwość wyświetlania na niej obrazów czy nawet nagrań wideo, znajdujących się w pamięci systemu, oczywiście jeśli tylko system szyb jest na tyle rozbudowany by pozwalać na takie czynności. Co ciekawe, oprogramowanie szyb jest bardzo kompatybilne z większością systemów kontroli domowego wyposażenia, więc na ogół nie jest wymagane żadne przystosowanie szyb czy instalacja oprogramowania wspomagającego.

Szyby elektrochromatyczne mogą być również zaprogramowane tak, by reagować na konkretne czynniki jako część wyposażenia domowego. Jeśli w miejscu w którym zostały zamontowane są obecne fotokomórki, szyby mogą samoczynnie zmieniać poziom przezroczystości w zależności od stopnia nasłonecznienia, pory dnia, lub wielu innych czynników, ustawionych wcześniej przez właściciela.