Artykuły

Obrotowe zdjęcia dla ciekawskich

Category: Fotografia

Zdjęcia klasyczne w formie płaskiej pozwalają uchwycić obiekt z jednej perspektywy. Co gdyby jednak zrobić kilka zdjęć z kilku stron? To pierwszy krok do obrotowego zdjęcia. Czym się charakteryzują zdjęcia obrotowe? Jest to najczęściej kilkadziesiąt ujęć z różnej strony, a nierzadko kilkaset w przypadku tak zwanych zdjęć 3D, które są za pomocą odpowiedniego algorytmu możliwe do obrócenia.

Obróć, przybliż, przeciągnij – przyszłość fotografii

zdjęcia 360 cennikStajemy przed rzeczywistością, która pozwala nam niemal w namacalny sposób poznać dany produkt lub obiekt. Każdy tego typu obiekt składa się z kilkuset ujęć na różnych poziomach w przypadku prezentacji 3D, lub na jednym poziomie w przypadku zdjęcia 360 cennik klasyczny pozwala na określenie jednostkowej kwoty za zdjęcie obrotowe, które niejednokrotnie jest wyceniane w sposób indywidualny, w zależności od ilości zdjęć, ujęć, poziomów, jakości zdjęcia itp. Każde zdjęcie czy prezentacja obrotowa jest częścią złożonego projektu, dlatego indywidualne podejście do wyceny jest tutaj niezbędne i wymaga dużego doświadczenia w określeniu kosztów związanych z wykonaniem sesji. Koszt pojedynczego ujęcia produktu jest niższy niż w przypadku zdjęć klasycznych, jednak tego typu ujęć jest nierzadko kilkaset co kilkukrotnie zwiększa koszty pozyskania materiału dla jednego obiektu. Tego typu zdjęcia 360 i prezentacje 3D są często wykorzystywane w branży e-commerce ale nie tylko. Często tego typu materiały są obiektem zainteresowania w muzeach i instytucjach naukowych, gdzie konieczne jest odwzorowanie rzeczywistości w świecie cyfrowej rzeczywistości, a zakres zastosowania jest ograniczony tylko naszą wyobraźnią.

Co w takim razie stoi na przeszkodzie żeby pójść dalej i oderwać się od przyziemnego świata. Teoretycznie nic ale czy warto? Tylko zatapiając się w wirtualny świat i obserwując go z perspektywy obecności w cyberprzestrzeni pozwoli na przekonanie się do nowych rozwiązań, które tak jak każde dzieło człowieka nie są złe ale są wykorzystywane w złym celu. Czy są zagrożenia w tych nowościach – to tylko zależy od nas, co z tym zrobimy.