Artykuły

Odpowiednie zabezpieczenie materiałów na palecie

Category: Przemysł

Każdy, kto pracował w firmach wysyłkowych, przy produkcji większych urządzeń, bądź przy masowej produkcji większych elementów, wie czym jest europaleta i jak na niej przewozić materiały. Jednak czy każdy wie, w jaki sposób spiąć materiał z paletą tak, aby był on odpowiednio zabezpieczony?

Odpowiednie zabezpieczenie materiału na palecie

dobrej jakości bandownicaW tym celu należy zaopatrzyć się w dwie niezbędne rzeczy. Pierwszą jest plastikowa taśma służąca do zabezpieczania ładunków poprzez owinięcie jej wkoło palety i paczki. Drugą zaś jest dobrej jakości bandownica. Ta z kolei ma za zadanie zacisnąć naszą taśmę na ładunku. Zabezpieczenie ładunku w ten sposób nie jest wcale trudne, a bardzo korzystne. W pierwszej kolejności chwytamy koniec taśmy z rolki i owijamy ją naokoło paczki i europalety. Następne w miejscu nachodzenia na siebie taśmy nawijamy ją w odpowiedni sposób na bandownicę i zaciskamy. Należy pamiętać o tym, żeby nie zacisnąć taśmy za mocno ani za słabo. Za mocno zaciśnięta taśma może uszkodzić karton lub umieszczone w nim elementy, zaś za słabe zaciśnięcie spowoduje, że taśma będzie mogła się zsunąć lub poluzować. Kolejnym etapem mocowania jest nałożenie odpowiedniej zapinki na obie taśmy, w taki sposób, aby trzymała się ona i nie luzowała. Wykonuje się to powyżej bandownicy. Gdy zapinka jest założona, my możemy wyciągnąć taśmę z banownicy, odciąć ją przy końcu i zabrać się za zakładanie kolejnej taśmy zabezpieczającej.

Ilość zastosowanych taśm zależy od wielkości ładunku oraz naszego upodobania. Jeżeli ładunek jest wielki i zależy nam na jego stabilności, należy zastosować przynajmniej cztery taśmy w dwóch osiach. W wypadku, gdy ładunek jest mały i lekki, potrafią wystarczyć dwie plastikowe taśmy ułożone prostopadle do siebie. Analogicznie, przy większych ładunkach musimy zastosować ich odpowiednio więcej. Rzecz jasna konkretna ilość zależy już od naszego własnego upodobania.