Artykuły

panele słoneczne

Panele słoneczne – czy warto je mieć?

Category: Budownictwo

Coraz częściej przekonujemy się, że poszukiwanie alternatywnych źródeł energii jest konieczne. Nasze środowisko naturalne jest coraz bardziej zanieczyszczone. W okresie zimowym coraz więcej mieszkańców polskich miast zmaga się ze smogiem.

Panele słoneczne mają moduły

panele słoneczneNic więc dziwnego, że wzrasta zainteresowanie fotowoltaiką. Fotowoltaika jest działem nauki i techniki, który zrodził się całkiem niedawno. Zajmuje się ona przetwarzaniem emitowanego przez słońce światła na energię elektryczną. Jak to jest możliwe? Wśród różnych zjawisk fizycznych jest także zjawisko fotowoltaiczne. Ogniwa fotowoltaiczne opierają się właśnie na tym zjawisku. Aby mogło ono zostać wykorzystane do przetwarzania energii słonecznej w elektryczną niezbędne jest połączenie ich w kilka, czy kilkanaście modułów, czyli w solidne panele słoneczne. Są one obecnie wykorzystywane do zasilania wielu urządzeń, także do podgrzewania ciepłej wody przez właścicieli domów jednorodzinnych. Fotowoltaika od kilku lat rozwija się coraz prężniej. Zaczynają powstawać elektrownie fotowoltaiczne. Ich moc może być bardzo różna. Ktoś może jednak powiedzieć, że elektrownia fotowoltaiczna to bardzo drogie przedsięwzięcie. Otóż nie jest to do końca prawda. Ceny ogniw fotowoltaicznych w ostatnich latach znacznie spadły. Pamiętajmy także, że elektrownia słoneczna, która będzie produkowała prąd na nasze potrzeby sprawi, że nasze rachunki za energię elektryczną spadną. Zainteresowanie fotowoltaiką w naszym kraju staje się coraz większe. Przybywa gospodarstw domowych, w których do podgrzewania wody wykorzystywane są baterie słoneczne.

Nie ma w tym nic dziwnego. Dzięki nim mamy czystą i tanią energię. Pamiętajmy także, że energię słońca będziemy mogli wykorzystywać jeszcze przez wiele lat, a zasoby węgla kamiennego powoli zaczynają się kurczyć.

LEAVE A REPLY