Artykuły

Po co nam szkolenie BHP?

Category: Edukacja

Zdarza się, że szkolenie BHP kojarzy nam się z obowiązkiem, który muszą spełnić osoby pracujące na co dzień z żywnością. Ten mit nie jest podyktowany niczym konkretnym, a jest powszechny zwłaszcza wśród młodych osób, które nie są jeszcze obyte na rynku pracy. Prawda jest taka, że szkolenie BHP nie powinno być jednorazowym obowiązkiem do odbębnienia, a okresowym poszerzaniem swojej wiedzy w tym zakresie.

BHP jest ważne we wszystkich dziedzinach

szkolenie okresowe bhp na stanowisku administracyjno biurowymBezpieczeństwo i higiena pracy mówi nam o tym, jakie są procedury i wzorce zachowań w określonych sytuacjach, które można nazwać kryzysowymi. Są tą różnego rodzaju wypadki, które mogą nam się przytrafić w miejscu pracy. Niezwykle ważne jest to, by wiedzieć, jak się wtedy odpowiednio zachować. Inaczej ktoś może ucierpieć przez naszą niewiedzę. Czasem myślimy, że BHP jest potrzebne tylko w kontaktach z żywnością, ale to nieprawda. Szkolenie okresowe BHP na stanowisku administracyjno biurowym jest równie ważne jak takie samo szkolenie dla pracownika restauracji, czy jakiegokolwiek innego miejsca. Przyjrzyjmy się bliżej potencjalnej sytuacji. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że co niby może nam się stać w biurze? Otóż może – od zwykłych, codziennych pośliźnięć, które zdarzają się każdemu, a mogą skończyć się złamaniem nogi, po pożar niesprawnej instalacji elektrycznej. W każdej z tych sytuacji wzorzec postępowania będzie inny, a skutki niewłaściwego zachowania czasem bywają opłakane.

Każde miejsce pracy charakteryzuje się oczywiście innymi potencjalnymi zagrożeniami. W restauracji mogą to być gorące potrawy, które mogą się wylać i spowodować oparzenia, a na budowie materiały, mogące spaść na pracownika. Nie należy lekceważyć szkolenia BHP. Warto posłuchać, co ma do powiedzenia osoba je prowadząca.