Artykuły

  • Główna
  • Artykuły
  • Podział ogrodów ze względu na ich lokalizację – miejskie i wiejskie

Podział ogrodów ze względu na ich lokalizację – miejskie i wiejskie

Category: Dom i ogród

Warto zadbać o przestrzeń wokół domu jednorodzinnego. Dobrym pomysłem na zagospodarowanie tej przestrzeni może być założenie pięknego ogrodu. Jest wiele rodzajów ogrodów. Ze względu na lokalizację ogrodów można je podzielić na ogrody miejskie, ogrody wiejskie oraz ogrody podmiejskie.

Ogrody japońskie, angielskie i amerykańskie w Polsce

zakładanie ogrodów józefówOgrody wiejskie charakteryzują się dużą ilością drzew i krzewów owocowych. W takich ogrodach bardzo często znajdują się zioła, rośliny jednoroczne oraz byliny. Kwiaty są ze sobą pomieszane i tworzą raczej zwartą strukturę. Inaczej jest w ogrodach miejskich, które charakteryzują się prostotą. Każdy gatunek rośliny ma swoje konkretne miejsce, wszystko jest dokładnie zaplanowane. Ogrody miejskie są zazwyczaj niewielkie, dominują w nich rośliny zimozielone. Takie ogrody pod blokami otaczane są przez duże krzewy – najczęściej stosowany jest żywopłot. Istnieją profesjonalne firmy, które mają w swojej ofercie zakładanie ogrodów józefów – najpierw zawsze powstaje projekt ogrodu, a później pracownicy wcielają taki projekt w życie. Ogrody można podzielić też na regularne, nieregularne, a także ogrody kombinowane. Obecnie w Polsce dużą popularnością cieszą się tzw. ogrody japońskie. W takich ogrodach dominują bardzo charakterystyczne gatunki roślin. Wśród nich warto wyróżnić co najmniej kilka: azalia, bukszpan, różanecznik, tawuła japońska, magnolia, miłorząb, klon palmowy, sosna górska.

W ogrodzie japońskim znajdują się nie tylko drzewa, ale też krzewy i oczywiście byliny. Rzadziej zakładane są w Polsce ogrody angielskie, których układ jest swobodny i naturalny. Łatwe w utrzymaniu, pielęgnacji są tzw. ogrody amerykańskie. Takie ogrody przeznaczone są głównie do wypoczynku i rekreacji. W ogrodzie mogą znaleźć się elementy dodatkowe tj. ławki, oczka wodne, fontanny, baseny i inne.