Artykuły

Połączenie zamka błyskawicznego i rzepów

Category: Usługi

Decydując się na kurtkę przeciwdeszczową, należy się zastanowić, czy jej projekt jest przemyślany. Nie tylko powinna być wykonana z odpowiednich, nieprzepuszczających wody materiałów, ale też każdy jej element musi chronić przed dostaniem się jej pod nią. Dlatego tak istotne są zabezpieczenia wszystkich połączeń zamków błyskawicznych. Muszą one być zakryte przez materiał i zapięte tak, aby możliwie jak najbardziej utrudnić przesiąkanie.

Zabezpieczenie zamków rzepami

zamki metaloweBardzo popularne w kurtkach przeciwdeszczowych jest używanie dodatkowego pasa materiału na zapięciu. Ma on zasłaniać zamki metalowe służące do zapinania. Pamiętać jednak należy, że materiał ten również powinien mieć odpowiedni sposób mocowania. Spotykane są takie na pętelki i guziki. Za najskuteczniejsze uznaje się jednak rzepy. Ich budowa nie tylko pozwala na szybkie zapięcie, ale też skutecznie uszczelnia połączenie. Dlatego nawet podczas ulewy, woda nie może dostać się pod kurtkę. Pamiętać też trzeba o tym, że nie wystarczy zapięcie na przednim zamku. Podobne powinno znaleźć się na łączeniu odczepianego kaptura. Natomiast na rękawach muszą znajdować się ściągacze na rzep. W kurtce, która ma znieść najbardziej niesprzyjające warunki, zadbać też trzeba o odpowiedni kołnierz. Musi być on wysoki, aby po zapięciu zakryć całą szyję, a nawet kawałek podbródka. Wyposażony być także powinien w podobny kawałek materiału, który umożliwi dopasowanie go do szyi.

Zamki błyskawiczne nie wystarczają do tego, aby kurtka przeciwdeszczowa była w pełni nieprzepuszczalna. Musi więc posiadać odpowiedni pasek materiału. Powinien on być zapinany na rzepy, aby ograniczyć przesiąkania. Okrycie takie wymaga także podobnych zabezpieczeń kaptura i kołnierza. A także ściągaczy na rękawach. Tylko wtedy zyskuje prawdziwą odporność na opady atmosferyczne.