Artykuły

Poliwęglan kanalikowy bardziej odporny niż szkło

Category: Budownictwo

Po wybudowaniu tarasu, przyszedł czas na kolejne wyzwanie, mianowicie zrobienie odpowiedniego zadaszenia. Zadaszenie miało być trwałe, sztywne o dobrej przezroczystości. Długo zastanawialiśmy się nad wyborem materiału, w końcu wybór padł na płyty poliwęglanowe.

Poliwęglan kanalikowy idealny do zadaszenia tarasu

trwały poliwęglan kanalikowyDługo oczekiwany taras, w końcu umożliwił nam wypicie porannej kawy na naszym ogrodzie. Brakowało nam już tylko odpowiedniego zadaszenia, aby tą miłą dla nas czynność, móc wykonywać również podczas deszczu. Długo zastanawialiśmy się, czy nie wykonać całkowitej zabudowy z profili i szkła i zbudować coś w rodzaju ogrodu zimowego. W końcu, wybór padł na trwały poliwęglan kanalikowy i wykonanie z niego mocnego zadaszenia. Poliwęglan kanalikowy to bardzo lekkie i sztywne tworzywo o bardzo dobrych właściwościach mechanicznych. Jest ponad dwieście razy bardziej odporny na uderzenie niż szkło. Wybraliśmy wersję bezbarwną o dużej przezroczystości i wysokiej odporności na warunki atmosferyczne. Pozostał tylko do wykonania, szkielet konstrukcji, który postanowiłem wykonać z drewna. Oczywiście zastanawiałem się nad gotowymi profilami aluminiowymi, ale w efekcie drewno wyglądało bardziej estetycznie, idealnie wpasowując się w otoczenie naszego ogrodu. Montaż płyt jest wyjątkowo prosty i nie wymaga specjalnych kwalifikacji. Najważniejsze jest prawidłowe wykonanie konstrukcji, oraz dokładne dopasowanie płyt. Wcześniej wykonując taras, pod odpowiednimi płytami, pozostawiłem metalowe wpusty na belki podporowe. Teraz po ich zamontowaniu mogłem zbudować resztę konstrukcji.

Do budowy konstrukcji użyłem belek o grubości 12 cm oraz desek poprzecznych o szerokości 10 cm i grubości 3 cm. Ważne jest, aby wcześniej zabezpieczyć całość konstrukcji odpowiednimi środkami chemicznymi lub olejem do drewna. Pomoże to zachować nasz dach w idealnej kondycji na długie lata.