Artykuły

Prace ziemne, a odpowiednie zabezpieczenia

Category: Budownictwo

Różnego rodzaju wykopy zarówno te mniejsze jak i większe są nieodłączną częścią każdej budowy. Warto jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, w celu uniknięcia wypadków. Sposób ich zabezpieczenia zależy głównie od rodzaju wykonywanych prac, a także czynników środowiskowych z którymi mamy do czynienia w procesie budowy.

Rodzaje zabezpieczeń wykopów

zabezpieczenie wykopówZe względu na warunki wykonywanych prac budowlanych możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów zabezpieczeń wykopów. Do najpopularniejszych z pewnością należy ścianka szczelna złożona  z pionowych profilów łączonych ze sobą za pomocą zamków. Elementy tej konstrukcji wbijane są w grunt, aby zapewnić stabilność. Zwykle jest ona montowana jako obudowa tymczasowa, zupełnie jak kolejny rodzaj zabezpieczenia, którym jest obudowa berlińska. Swoje zadanie spełnia głównie w przypadku wykopów głębokich. Sama konstrukcja nie jest skomplikowana i opiera się na betonowych bądź stalowych profilach wbitych w określonych odległościach od siebie w grunt. Przestrzeń pomiędzy nimi łączona jest za pomocą brusów. Jest ona stosunkowo prosta, a co za tym idzie szybka w montażu. Z kolei palisada z mikropali jak sama nazwa wskazuje składa się z pali wierconych montowanych w gruncie. Zwykle stosowana jest w przypadku budowy w pobliżu, której znajdują się inne budynki. Jej zaletą jest bowiem możliwość montażu w odległości już około 60 centymetrów od budynków. Jeśli chodzi o zabezpieczenie wykopów, jak widzimy powyżej istnieje wiele sposobów, które możemy dopasować względem rodzaju przeprowadzanej budowy.

Prace ziemne wymagają od robotników nie tylko sporego wysiłku, ale również zachowania podwyższonych wymagań względem zachowania bezpieczeństwa. W oparciu o przepisy prawa teren, w których mamy do czynienia z przeprowadzanymi pracami ziemnymi musi bowiem zostać w odpowiedni sposób ogrodzony.