Artykuły

Proces powstawania farb proszkowych

Category: Przemysł

 

Farby proszkowe są lakierami ekologicznymi, które nie zawierają rozpuszczalników. Powstają podczas trzy etapowej produkcji, na którą składa się mieszanie, wytłaczanie i rozdrabnianie. Nakłada się je na elementy stalowe za pomocą elektrostatycznego urządzenia, a później umieszcza w rozgrzanym piecu, dzięki czemu zachodzi reakcja i farba topiąc się przylega do powierzchni. Jednak cały proces produkcji nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać.

Wykorzystanie młynów przemysłowych do farb proszkowych

mielenie farb proszkowychKażdy z surowców zanim zostanie poddany obróbce musi być odpowiednio wyważony. Dopiero wtedy dokonuje się wymieszania odpowiednich składników za pomocą mieszalników kontenerowych. Kolejnym etapem jest umieszczenie wsadu w wytłaczarce, gdzie w wysokiej temperaturze on się topi i powstaje jednolita masa. Następnie formuje się z niej cienką linię, która po schłodzeniu jest kruszona. W tym momencie pojawiają się młyny przemysłowe. Przemysłowe mielenie farb proszkowych jest procesem, który wymaga wiele precyzji. Rozkład granulometryczny wpływa na wszystkie własności, dlatego tak ważne jest odpowiednie dobranie parametrów. Gdy proszek ma za dużą średnicę może on być gorszej jakości i zdecydowanie trudniej przylegają do elementu. Taka powłoka nie spełni swojej roli, będzie podatna na uszkodzenia oraz samoczynnie może zacząć odpadać od stali. Dlatego, aby uzyskać jak najlepszy efekt wykorzystuje się młyny bijakowe, które w trakcie procesu mielenia pracują w obniżonej temperaturze.

Ziarna otrzymane w procesie końcowym zależą od całego procesu mielenia. Ostatecznie należy jeszcze przesiać ziarna i odseparować te niepodatne na elektrostatykę. Farby proszkowe są wykorzystywane bardzo często, dlatego każdy etap ich produkcji musi być wykonywany z największą precyzją.