
Projektowanie tras rowerowych na terenie zabudowanym
Większość polskich miast, za przykładem państw zachodnioeuropejskich, stara się zachęcić swoich mieszkańców do przesiadki na rower. Trasy rowerowe biegną zarówno wzdłuż popularnych, uczęszczanych ciągów komunikacyjnych, jak i mogą mieć charakter zamknięty, jako tzw. pumptracki. Na terenie zabudowanym brakuje miejsc do wyczynowej i sportowej jazdy rowerowej a pumptracki dają szansę jazdy na rowerach górskich.
Możliwości tworzenia szlaków i przestrzeni dla sportów rowerowych
Poruszanie się po mieście rowerem, zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Specjalnie zaprojektowane trasy dla cyklistów sąsiadują nierzadko z chodnikami i promenadami dla pieszych. jeszcze ciekawszym pomysłem są zamknięte, ograniczone tory do jazdy na rowerach górskich. Zwłaszcza na płaskim terenie prezentują się w sposób bardzo okazały. Dają namiastkę górskich, wyczynowych warunków, do sportów rowerowych. Projektowanie tras rowerowych to zajęcie, w jakim specjalizują się firmy zagospodarowania przestrzennego pod tą specyficzną rekreację. Sport na świeżym powietrzu, bez konieczności wyjazdu za miasto, to główna cecha, jaka charakteryzuje nowoczesne i popularne tory rowerowe. Na trasie tworzone są sztuczne górki i wzniesienia, ostre zakręty i ślepe zaułki. To bezpieczna i pasjonująca przestrzeń dla starszych dzieci i młodzieży. na pumprtackach mogą ćwiczyć mięśnie i wyczynową jazdę rowerem górskim.
Wykonanie specjalistycznej, zamkniętej, trasy rowerowej w mieście, jest możliwe do wykonania w krótkim czasie. Nie ma szczególnych wymagań co do terenu. Firma wykonuje indywidualny projekt, dostosowany do otoczenia. Ciekawa aranżacja tras rowerowych sprawia, ze mają walor estetyczny i rekreacyjny. Pozwalają na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i doskonalenie technik rowerowych.