Artykuły

Projektowanie tras rowerowych na terenie zabudowanym

Category: Sport i rekreacja

Większość polskich miast, za przykładem państw zachodnioeuropejskich, stara się zachęcić swoich mieszkańców do przesiadki na rower. Trasy rowerowe biegną zarówno wzdłuż popularnych, uczęszczanych ciągów komunikacyjnych, jak i mogą mieć charakter zamknięty, jako tzw. pumptracki. Na terenie zabudowanym brakuje miejsc do wyczynowej i sportowej jazdy rowerowej a pumptracki dają szansę jazdy na rowerach górskich.

Możliwości tworzenia szlaków i przestrzeni dla sportów rowerowych

projektowanie tras rowerowychPoruszanie się po mieście rowerem, zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Specjalnie zaprojektowane trasy dla cyklistów sąsiadują nierzadko z chodnikami i promenadami dla pieszych. jeszcze ciekawszym pomysłem są zamknięte, ograniczone tory do jazdy na rowerach górskich. Zwłaszcza na płaskim terenie prezentują się w sposób bardzo okazały. Dają namiastkę górskich, wyczynowych warunków, do sportów rowerowych. Projektowanie tras rowerowych to zajęcie, w jakim specjalizują się firmy zagospodarowania przestrzennego pod tą specyficzną rekreację. Sport na świeżym powietrzu, bez konieczności wyjazdu za miasto, to główna cecha, jaka charakteryzuje nowoczesne i popularne tory rowerowe. Na trasie tworzone są sztuczne górki i wzniesienia, ostre zakręty i ślepe zaułki. To bezpieczna i pasjonująca przestrzeń dla starszych dzieci i młodzieży. na pumprtackach mogą ćwiczyć mięśnie i wyczynową jazdę rowerem górskim.

Wykonanie specjalistycznej, zamkniętej, trasy rowerowej w mieście, jest możliwe do wykonania w krótkim czasie. Nie ma szczególnych wymagań co do terenu. Firma wykonuje indywidualny projekt, dostosowany do otoczenia. Ciekawa aranżacja tras rowerowych sprawia, ze mają walor estetyczny i rekreacyjny. Pozwalają na aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu i doskonalenie technik rowerowych.