Artykuły

Przeznaczenie suwnic pomostowych

Category: Przemysł

 

Wprowadzenie do użytku suwnic zmieniło oblicze produkcji przemysłowej i magazynowania. Producenci otrzymali narzędzie dające możliwość intensyfikacji wytwarzania oraz podjęcia się zupełnie nowych wyzwań. Przemieszczanie i podnoszenie ciężkich ładunków jest możliwe dzięki m.in. różnym wariantom suwnic pomostowych.

Wydajna suwnica pomostowa

suwnice pomostowe do halWiele gałęzi przemysłu korzysta z pomocy suwnic gdzie są one nieodzownym elementem wspomagającym produkcję oraz magazynowanie ładunków. Wykorzystywane są do podnoszenia i transportu ciężkich elementów w obrębie hali produkcyjnej lub magazynowe. Dzięki dokładnym układom sterowniczym napędów suwnicy można w sposób bardzo dokładny manipulować ładunkiem. Do instalacji w halach chętniej wykorzystywane są suwnice pomostowe jednodźwigarowe, których udźwig w zupełności wystarczy do obsługi stanowisk roboczych. Suwnice są konstruowane pod konkretne zamówienie klienta i konkretną halę. Wszystkie założenia techniczne i parametry suwnic omawiane są między klientem i producentem tak aby powstało urządzenie dopasowane do rozpiętości hali i wymaganych udźwigów. Współczesne suwnice pomostowe do hal są wykonywane z najlepszych materiałów i pod kątem jak najwyższej funkcjonalności w danym zakładzie. Główne elementy składowe suwnicy pomostowej to szyny (tory) po, których porusza się most (dźwigar). Na moście umieszczony jest wózek dzięki, któremu odybywa się podnoszenie ładunku na zawiesiu. Wszystkie elementy wprawiane są w ruch osobnym napędem. Maksymalna rozpiętość suwnic pomostowych do hal wynosi ok 35 metrów, a udźwig kilkanaście ton.

W halach gdzie produkcja wymaga przenoszenia bardzo ciężkich ładunków instalowane są suwnice dwudźwigarowe o bardzo dużym udźwigu. Wymagają one za każdym razem wybudowania osobnej konstrukcji dla ruchu mostów. W przypadku suwnicy pomostowej jednodźwigarowej tory jezdne można umieścić na elementach konstrukcyjnych hali.