Artykuły

Rachunkowość w przedsiębiorstwie

Category: Finanse

Wiele osób zastanawia się, czy do obsługi rachunkowej swojej firmy zatrudnić podmiot zewnętrzny, czy może zrekrutować kogoś na stanowisko i mieć oddanego pracownika. Plusy i minusy obu form współpracy są różne i warto je przeanalizować przed podjęciem tak poważnej decyzji. W końcu rachunkowość musi być prowadzona i nie ma od tego odwołania.

Jaką metodę obsługi rachunkowej wybrać?

usługi rachunkoweStajemy zatem przed trudnym wyborem – szukamy pracownika księgowego, albo wynajmujemy zewnętrzne biuro. Koszt zatrudnienia najprawdopodobniej będzie wyższy – trzeba wypłacić pensję, odprowadzić składki na ZUS i tak dalej. Biuro zewnętrzne zazwyczaj nie jest zbyt drogie. Dla biura jednak nie jesteśmy jedynym klientem, podczas gdy dla pracownika jesteśmy jedynym pracodawcą. Z punktu widzenia prawnego i tak jednak każde z nich powinno wykonywać swoje zadania sumiennie, więc tutaj różnica nie jest wielka. Kluczową sprawą jest kwestia odpowiedzialności. W przypadku błędu pracownika, najprawdopodobniej my również zostaniemy pociągnięci do poniesienia konsekwencji. W dodatku pracownik odpowiada za finansowe szkody w ograniczonym zakresie. W przypadku biura ostateczna odpowiedzialność również spoczywa na nas, jednak podmioty oferujące usługi rachunkowe najczęściej mają wykupione OC, z którego później mamy prawo domagać się odszkodowania. Zatem ostateczny bilans wychodzi na plus dla biur rachunkowych, które są tańsze i bezpieczniejsze.

Rachunkowość w firmie, to podstawa. Nie tylko ze względów prawnych i podatkowych, chociaż tutaj za nienależyte wykonywanie obowiązków grożą określone sankcje. Rachunkowość jest też cennym źródłem informacji dla przedsiębiorcy o kondycji jego firmy. Jeżeli firma generuje straty, to trzeba się zastanowić nad jej zamknięciem.