Artykuły

Różnice między klimatyzacją do serwerowni a zwykłą

Category: Dom i ogród

Decydując się na klimatyzację warto jest dobrze zastanowić się nad tym, jaki jej rodzaj wybierzemy. Oczywiście choć decyzja należy do kupującego, warto jest pamiętać o tym, że niektóre rodzaje klimatyzacji nie bez powodu mają opisane swoje dokładne przeznaczenie i różnią się cenowo.

Wytrzymałość klimatyzacji przeznaczonej do serwerowni

klimatyzacja do serwerowni warszawaNie trzeba długo szukać by znaleźć przykład na poparcie tej tezy. Wystarczy porównać klimatyzację, którą stosuje się w mieszkaniach do tej, która montowana jest w hotelach i innych firmach. Szczególnym rodzajem firm są z kolei serwerownie. Tam znajduje się cała masa sprzętu komputerowego, który musi być trzymany w odpowiednich warunkach. Jeśli wydaje nam się, że gdy potrzebna jest klimatyzacja do serwerowni Warszawa będzie miejscem, w którym ciężko będzie ją znaleźć, to jesteśmy w błędzie. Trzeba jednak liczyć się z różnicami w cenach. Nie są one jednak brane z kosmosu. Klimatyzatory używane do chłodzenia domów i mieszkań używane są tylko latem, i to też nie przez całą dobę. Klimatyzator ma wówczas czas by odpocząć, nie musi być aż wytrzymały. Inaczej ma się jednak sprawa w serwerowni. By utrzymać sprzęt komputerowy w odpowiednim stanie musi być zachowana niska temperatura. Włączone na okrągło komputery nieustannie ją podgrzewają co sprawia, że klimatyzacja musi tam działać bez przerwy. Całe dnie, długimi miesiącami klimatyzacja nie może być wyłączona nawet na moment – groziłoby to przegrzaniem sprzętu. Dlatego właśnie taka klimatyzacja jest znacznie trwalsza i wytrzymalsza.

Niejednokrotnie widziałem w życiu klimatyzatory odpowiedzialne za chłodzenie serwerowni. Muszę przyznać, że było po nich od razu widać, że są przeznaczony do prawdziwych zadań specjalnych. Na szczęście zajmuję się inną branżą, ale gdybym posiadał serwerownię, nie oszczędzałbym na klimatyzacji.