Artykuły

Sportowa optyka celownicza

Category: Sport i rekreacja

Pasjonuję się bronią palną od dawna, od wielu lat biorąc udział w zawodach strzeleckich w całym kraju. Mając już na tyle duże doświadczenie, często trenuję młodych zawodników, przekazując im jak najdokładniej całą posiadaną wiedzę. Najczęściej spotykam się z pytaniami dotyczącymi używania urządzeń optycznych na zawodach.

Celowniki do strzelania sportowego

celowniki optyczneWiele osób użytkujących broń palną, zarówno sportowo, zawodowo jak i rekreacyjnie zgadza się, iż mechaniczne celowniki zamontowane fabrycznie w broni spełniają swoją rolę tylko częściowo. Zdarza się często we wielu modelach karabinów iż jedyną zaletą fabrycznego, mechanicznego celownika jest to, iż ogóle jest on zamontowany, a jakiekolwiek dokładniejsze celowanie z niego jest trudną sztuką. Dlatego też każdemu nowemu zawodnikowi polecam dobranie odpowiedniej optyki. Celowniki optyczne do strzelania sportowego to zazwyczaj dość proste celowniki holograficzne, gdyż są one lekkie, nie wymagają baterii i nie przesłaniają pola widzenia, oraz rzadko ulegają usterkom z racji bardzo prostej budowy. Na dodatek są dość tanie i łatwo dostępne. Bardziej wymagającym polecam celowniki kolimatorowe, szczególnie otwarte, przeznaczone do dynamicznego strzelania do celu, które często jest konkurencją na zawodach, na jakie jeździmy. Takie celowniki są również bardzo lekkie, choć z nimi już należy obchodzić się nieco ostrożniej, gdyż są dość podatne na uszkodzenia przy mniej delikatnym użytkowaniu.

Zamknięte celowniki kolimatorowe zazwyczaj nie przydają się do strzelania sportowego, gdyż są najcięższe i najbardziej skomplikowane, przeznaczone bardziej dla służb mundurowych, a ich koszt często bywa dość wysoki, choć dla wprawnego strzelca będą one znaczną pomocą i wytrzymują one znacznie cięższe traktowanie niż pozostałe modele.