Artykuły

Sposób na najlepsze kontrolowanie sieci

Category: Informatyka

Wykorzystywana na większą skalę sieć musi być bezpieczna, a także bardzo wydajna. Same firmy i przedsiębiorstwa chronią jak najlepiej swoje urządzenia przed atakami i wirusami z Internetu, jednak sam system zabezpieczeń związany z używaniem łączy rozległych czy nowoczesnych urządzeń mobilnych niejednokrotnie musi być dodatkowo zabezpieczany.

Zapewnianie bezpiecznego dostępu do sieci

kontrola dostępu do sieciPowstaje wiele rozwiązań, które mają za zadanie zabezpieczać nas przed wieloma zagrożeniami płynącymi z sieci. Pewny i kontrolowany do niej dostęp może zapewnić nam Network Access Control (NAC), który pozwala na weryfikację połączenia, zanim nasze urządzenia się na nie zgodzą. Taki system pozwala na monitorowanie również stanu użytkownika oraz czasu i miejsca, w którym korzysta on z dostępu do Internetu. Dzięki NAC, kontrola dostępu do sieci jest łatwiejsza i pozwala on na blokowanie wybranych zasobów przed użytkownikami, którzy nie posiadają odpowiednich uprawnień. Nadzoruje on także dostęp dla osób spoza firmy, dzięki wykorzystaniu samodzielnej rejestracji.  Taki system generuje statystyki dla całego ruchu sieciowego, pozwala na identyfikację newralgicznych obszarów oraz lub, a ponadto pozwala na zarządzanie tym, kto do jakich zasobów powinien mieć dostęp. Ciągłe monitorowanie przepływu pozwala na ograniczenie ewentualnych zagrożeń, które mogą występować w przyszłości. Ułatwia ono także administrację całym systemem i wdrażanie jego aktualizacji. Wszystkie wykorzystywane urządzenia podłączone do konkretnej sieci są weryfikowane i sprawdzanie pod względem zgodności z założonymi poziomami zabezpieczeń.

Zaawansowane technologie pozwalają na solidną i bezpieczną kontrolę dostępu do sieci. Każde przedsiębiorstwo i firma, które mają ogromną liczbę urządzeń i pracowników, powinny z nich korzystać, aby ważne dane nie dostały się w niepowołane ręce, a komputery i laptopy nie zostały zawirusowane. Dlatego warto korzystać z takich rozwiązań, jak NAC.